Honosnou vilu na Litoměřicku postavil v letech 1926 až 1928 významný pražský architekt Benno Kabát (*1889 - †1943), otec filmové star meziválečného období. Sloužila jako letní rodinné sídlo. Potřebovalo však celoroční údržbu. A o tu se staral správce, jemuž se v červenci 1929 narodil v pořadí už šestý syn.

„Přímo v tom domě, v suterénu, jsem se narodil a žil až do svých 18 let. Byl to překrásný dům, na zahradě bazény, kurty, různé sochy,“ svěřil se Blesku Miroslav Kvintus, kterého rodina Kabátových velmi brzy přijala mezi své přátele. Stále častěji se tak mohl účastnit i výjimečných návštěv.

Komik na kole

„Na kole s celým divadelním ansámblem přijel navštívit paní Zitu třeba Vlasta Burian. Už z dálky hlasitě troubil, hráli tady tenis, kuželky, trávili tu volný čas. A já mohl být mezi nimi,“ vzpomíná bývalý truhlář. Mezi hosty se objevoval také významný operetní pěvec Jára Pospíšil, jenž se po boku Zity Kabátové objevil poprvé na filmovém plátně v roce 1937 ve snímku Klatovští dragouni, stali se dobrými přáteli.

Válečný úpadek

Během 2. světové války Kabátova vila postupně osiřela. Jak chátral dům, chřadlo i zdraví architekta Kabáta, který v roce 1943 zemřel. Rodinné sídlo zdědila jeho dcera Zita a po třech letech ho prodala nejmenovaným manželům.

„Vzpomínám si, že jí nezaplatili to, na čem se domluvili, paní Zitu ošidili. Tím skončila ta nádherná éra vily,“ posteskl si pamětník Kvintus. Později přešla do správy tehdejšího Československa a poté na obec Dobříň, která tu měla úřad a knihovnu. „Byla to ale kasička na peníze, Dobříň si ji nemohla dovolit. Proto jsme ji v 90. letech prodali soukromé společnosti, která dostala za úkol vilu opravit,“ popsal bývalý starosta Dobříně Miroslav Kvintus ml.

Z ložnice star je kancelář

Teď je Kabátova vila znovu na prodej. Cihlový objekt má velkou vstupní halu, kolem níž se rozvíjí celý dům. Z pokoje Zity Kabátové vznikla jedna z celkem 10 kanceláří, jsou tu čtyři technické místnosti, kuchyňka, několik sociálních zařízení, dvě zimní zahrady a tři terasy. Užitná plocha je 474 m² a pozemek o rozloze 6315 m². Dům lze pořídit za 18,9 milionu korun.

Video
délka: 05:31.67
Video se připravuje ...

Prvorepubliková hvězda Zita Kabátová (†99) tajila smrt muže: Přejel ho náklaďák! Zuzana Bubílková, Jan Jedlička

Zita Kabátová

Slavná česká herečka přelomu 30. a 40. let minulého století. V roce 1936 stanula poprvé před filmovou kamerou při natáčení snímku Světlo jeho očí. Od té doby natočila desítky filmů, z nich nejznámější je Přednosta stanice s Vlastou Burianem. Posledním byla komedie Pamětnice (2009). Zemřela měsíc po svých 99. narozeninách v léčebně dlouhodobě nemocných v pražském Motole.

Sídla slavných

V honosných vilách žily za první republiky i další tehdejší herecké hvězdy. Vlasta Burian bydlel ve vile na Hanspaulce od roku 1937 až do 50. let 20. století, kdy mu ji zabavil komunistický režim a předělal ji na mateřskou školu. Stejnou čtvrť obývala ve své funkcionalistické vile také Lída Baarová. Krásná Adina Mandlová zase žila v luxusním domě v Barrandovské ulici v Hlubočepích.

Fotogalerie
36 fotografií