Renovovaná zahrada v areálu úřadu vlády bude sloužit k reprezentačním účelům, mimo jiné během českého předsednictví v Radě Evropské unie, a hostit zahraniční delegace. Podle plánů zveřejněných minulý rok měla rekonstrukce stát téměř 80 milionů korun.

Součástí renovace zahrady, která byla zahájena za úřadování minulé vlády, je scénické a provozní osvětlení a vodní prvek, který lze synchronizovat s hudbou a osvětlením. V záhonech rostou květiny s květy v barvách trikolory. Kromě centrálních zdobných polí jsou na křídlech dvě plochy pro pořádání mobilních výstav.

Ve zvoleném řešení byly použity poslední trendy akcentující i ekologické aspekty provozování areálu, většina ploch je řešena jako zasakovací se záměrem udržet a zpracovat v místě srážkové vody.

Cílem obnovy bylo mimo jiné odstranění nešetrných zásahů z předchozích úprav. Projektová dokumentace byla dokončena v roce 2019, výběrové řízení na zhotovitele stavby bylo zahájeno v červnu 2020 a ukončeno téměř po roce loni v květnu. Projekt úprav zahrady vypracoval Ateliér Krejčiříkovi. Kompoziční řešení je inspirováno stylem a dílem zakladatele zahrady Františka Thomayera a zvolená historizující koncepce prostoru odpovídá novobarokní architektuře budovy Strakovy akademie.

Rekonstrukce sídla vlády

Úpravy zahrady navazují na rekonstrukci sídla vlády, která po téměř třech letech skončila před dvěma lety. Obnova budovy stála 301,5 milionu korun. Veškeré úpravy se dělaly za provozu, jen kvůli výměnám oken v hlavním sále a kancelářích vláda několik měsíců zasedala v Hrzánském paláci na Hradčanech.

Na území dnešního areálu Strakovy akademie bývala zahrada už od 15. století. Budova akademie v těchto místech vyrůstala v letech 1891 až 1896 podle návrhů a plánů architekta Václava Roštlapila. Po dokončení sloužila podle přání hraběte Jana Petra Straky jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Po druhé světové válce byla vyhrazena pro potřeby nové československé vlády a od roku 1993 je Strakova akademie sídlem české vlády.

V průběhu 20. století zahrada utrpěla nešetrnými zásahy v podobě kombinace trávníků, asfaltu, betonových ploch, antuky, zámkové dlažby a různých typů dlažebních kostek, které postrádaly koncepční pojetí. Také technický stav konstrukcí a vybavení byl podle úřadu vlády na hranici životnosti a použitá řešení neodpovídala technickým nárokům užívání.

Fotogalerie
20 fotografií