Hercovy ostatky nespočinou vedle manželky Libušky Šafránkové (†68), ale na jeho přání v Kunovicích, kde prožil dětství.

„Chodím se tam stále dívat a nic. Snad ho syn přiveze na Dušičky (2. listopadu). Hrob byl zanedbaný, rostla tam i lebeda. Už vypadá konečně trochu k světu,“ řekla místní obyvatelka paní Anna (64).

„Hrobové místo je v dědickém řízení a řeší to syn pana Abrháma. Pokud sem budou ukládat urnu, měla by rodina oznámit tuto skutečnost Správě veřejného pohřebiště v Kunovicích. Zatím se tak nestalo,“ uvedla referentka tamního městského úřadu Blanka Jurásková.

Udělali výjimku

O hrob nyní pečuje Pohřební služba Jericho z Uherského Hradiště. „Byli jsme osloveni, zda bychom se o to nepostarali. Běžně totiž hrobová místa neudržujeme. Udělali jsme v tomto případě výjimku. Hrob byl zanedbaný, jehličnany již narušovaly základy a musely být odstraněny. Místo nich jsou tam teď kamínky. Velkou mísu uprostřed již značně poškodil zub času. Podle kameníka nebyla oprava reálná, proto se koupila nová, menší,“ přiblížila majitelka pohřební služby Monika Třísková (37).

V pondělí tam byla jen mísa s rodinnou urnou, v úterý odpoledne ji již osázeli pracovníci květinářství Žaneta, které dodalo na přání Abrhámovy sestry i malý věneček k Dušičkám. Kdy rodina ostatky Josefa Abrháma přiveze, je otázka. „Myslíme, že v těchto dnech,“ mínila Třísková.

45 let lásky

Největší láska Abrhámova života, jeho žena Libuše Šafránková, je pohřbena v rodinné hrobce v rodných Šlapanicích u Brna. Jejich láska trvala neuvěřitelných 45 let. Manželé se prý ještě za života domluvili, že se každý vrátí tam, odkud vzešel. „Pepa s Libuškou se tak rozhodli a já jim rozumím. Oba své rodiče velice milovali,“ vysvětlila Josefova sestra Boca.

Oba hřbitovy jsou od sebe vzdálené 68 kilometrů. Rodiče Josefa a jeho sestry byli pochovaní na Dušičky, a tak by prý podle Bocy bylo pěkné, kdyby to tak vyšlo s jejím bratrem i s ní. „To už je ale na mém synovci. Doufám, že mou vůli vykoná. Budeme tak zase všichni spolu a se svými rodiči,“ uvedla ještě před časem Boca.

Video
délka: 09:22.44
Video se připravuje ...

Režisér Zelenka o Josefu Abrhámovi (†82): Uměl dělat humor bez vulgarit Petr Macek

 

Fotogalerie
36 fotografií