V roce 1982 dokončila Bára Basiková rukopis knížky, které se v totalitním komunistickém režimu nemohlo dařit. Jednalo se o příběh lásky dvou žen, jenž byl v té době příliš kontroverzní a liberální.

„Tehdy jsem dostala nabídku, abych tu knihu donesla do nakladatelství Československý spisovatel. Velmi ji pochválili, ale sdělili mi, že je natolik kontroverzní, že nepřipadá vůbec v úvahu, aby vyšla. Takže bych ji musela hodně upravit, změnit, přepsat, tak o to jsem opravdu nestála,“ uvedla herečka pro pořad ShowTime.

Kniha Rozhovory s útěkem tak poprvé vyšla po revoluci. Kmotrou knihy byla slavná spisovatelka a kamarádka Báry Basikové Bára Nesvadbová(47).

„Já jsem vždycky všechny tyhle lidi podporovala, protože si myslím, že to je o svobodě a demokracii, o tom, že každý má právo na takový život, jaký si zvolí, a pokud jím nikoho neohrožuje nebo nikomu tím neubližuje, tak má právo žít, tak jak si zvolil, a protože lidstvo je lidstvem, tak jsou lidé, kteří žijou v homosexuálních vztazích a nevidím na tom nic negativního. Ovšem v současné době absurdní se objevují ataky velice nepříjemné a agresivní a až tragické.“

Zpěvačka se také svěřila, že se svými dětmi téma sexuality a sexuální orientace probírala už od dětství.

„Myslím, že dítěti by se mělo vždy adekvátně vysvětlit vše dle věku a nikdy ho neodbýt nějakou poznámkou jako ‚to ti nebudu říkat, a to jsi ještě malej‘. To si myslím, že je strašná chyba, a vždycky, když se mě děti na cokoliv zeptaly, tak jsem jim na to odpověděla. A tak se stalo, že i jedna z mých dcer ve školce dala jedné holčičce ve škole facku, protože jedna holčička tvrdila, že děti nosí čáp. Tak to přinášelo vždycky mnohdy úsměvné příhody, ale jsem zastáncem toho, aby se s dětmi jednalo na rovinu,“ dodala Basiková.

Video
Video se připravuje ...

Bára Basiková (59): Rozchod s potetovaným fešákem z Liberce! Markéta Reinischová, Elmer Carvalho

Fotogalerie
47 fotografií