Na autogramiádě překonal sám sebe

Představitel majora Kozáka trpí sociální fóbií neboli strachem z lidí. „Osciluju mezi velkou ctí, abych Pepíkovi Marešovi šel za kmotra, a zároveň tomu obětuju to, že to pro mě bude teď chvíli diskomfortní,“ upozornil hned v úvodu Vetchý. A jsou to prý pocity skutečně nelibé a silné.

„Když jdu po ulici a jdou proti mně dva tři lidi, přejdu na druhou stranu,“ otevřeně vysvětlil a zahleděl se nešťastně do davu proti sobě. Utéct v tu chvíli už nebylo kam...

Rychle zmizel

Organizátoři se snažili herci vyjít vstříc tím, že autogramiádu po křtu měli absolvovat jen Mareš se spoluautorem Martinem Moravcem (41). Lovci autogramů ale zavětřili svou šanci a hned, jak to bylo možné, se nahrnuli k pódiu. Vetchý se asi pěti z nich skutečně zvládl podepsat, ostatní – odhadem asi 200 zájemců – přišli zkrátka. Major Kozák zahájil rychlý ústup a ve chvilce byl pryč.

Zvýšili rychlost

S Vetchým držel basu i Miroslav Hanuš (59) alias major Korejs. Podpisový maraton, který hrozil tím, že se povleče snad až do půlnoci, tak zůstal jen na autorech. Nakonec s ním byli hotovi celkem rychle. „Josef Mareš nasadil rychlé tempo, aby lidi nečekali. A zvládli jsme to asi za hodinu,“ svěřil Blesku Moravec, kolega druhého scenáristy Případů Jana Malindy.

Křtilo se plzeňským

Místo šumivého vína zlatý mok! „Vybrali jsme pivo, protože ho oba máme rádi a tak nějak k nám víc patří,“ vysvětlil Vetchý netradiční volbu nápoje a zručně bez otvíráku otevřel dvě lahvové plzně. „Ostatně jsou to taky bublinky,“ dodal s pohledem na svůj oblíbený nápoj.

Pohoda? Až když vraha skoro máte!

Kniha Moje případy z 1. oddělení je vlastně jedním dlouhým rozhovorem publicisty Martina Moravce s bývalým šéfem pražské mordparty Josefem Marešem. Řeč přijde na vraždy obecně i na jednotlivé případy, včetně těch seriálových. Žádný z nich přitom elitní kriminalista nepovažuje za zvlášť otřesný nebo naopak za celkem pohodový.

Dělal jsem na vraždách, čili všechno to jsou vraždy,“ řekl s neochvějnou logikou. „Pohodový začne být každý případ v té chvíli, kdy už se začínáme blížit odhalení vraha,“ objasnil svou kriminalistickou filozofii.

Video
délka: 01:08.84
Video se připravuje ...

Kdo svede Prezidentku Ani Geislerové? Správný chlap Ondřej Vetchý! 

Fotogalerie
33 fotografií