Recitál Marta měl svou premiéru 9. června 2022 za přítomnosti samotné Kubišové, jejíž osud je v téměř tříhodinové mozaice oblíbených písní, tanečních a činoherních výstupů představen divákům. Má ale třetí vstoupení do řeky Letní scény Musea Kampa smysl? Nabízí něco nového, než ukázala předchozí představení Meda a Werich? Máte-li osobnost či skladby skutečné Marty Kubišové rádi, produkce je určena právě vám. Na všechny pak čeká objevení ingrediencí, na kterých představení stojí i padá. Na paměti ale mějte, že jde stále o recitál, nikoli o divadelní představení. Tento detail je důležitý.

Marta: Letní scéna Musea Kampa uvádí recitál o výjimečné Martě Kubišové s Berenikou Kohoutovou a alternující Hanou Holišovou v hlavní roli.
Autor: Letní scéna Musea Kampa, Petr Kadlec

Máme-li začít tím lepším, pak je rozhodně třeba zmínit představitelku hlavní hrdinky Bereniku Kohoutovou. Ta naprosto samozřejmě a bez váhání dokazuje, že v každé generaci lze najít výjimečnou osobnost a multižánrového umělce. Kohoutová už ve filmu a televizi (kde měla zatím více šancí) ukázala, že zvládne stejně komické i dramatické polohy, že umí pracovat s emocemi a také zpívat (skutečně skvěle), což zase není v našich končinách u herců tak samozřejmé. S postavou Marty před ní stál nelehký úkol. Ztvárnit ženu, jíž národ miluje, která snad nemá žádné negativní vlastnosti, a přitom zůstává celý život lidská a skromná. Ve výkonu Kohoutové skutečně Kubišovou poznáte. Jako by se vrátil čas. Herečka nepoužívá přehnaná gesta, nekřičí z jeviště „podívejte, já jsem ONA“. Zcela ve službách vyprávění předkládá události, které sice známe, ale teprve nyní vidíme. Rozesmává, dojímá, hladí. Bez okolků si pro sebe získává jeviště i diváky, je doslova alfou a omegou celé produkce.

Zdatnými spoluhráči Kohoutové jsou pak Jan Cina v roli Václava Neckáře nebo Petr Stach ztvárňující kromě člena orchestru další postavy. I u nich je dávno neoddiskutovatelné, jak dobří ve své profesi jsou. Byť Stachovi sluší více dramatické než komediální polohy. Tento tým doplňuje Igor Orozovič (s nímž se Kohoutová zanedlouho objeví ve snímku Řekni to psem). Vlastně by stačili tihle čtyři, aby produkce končila aplausem z hlediště. Tak to ovšem není, představení má i své stinné stránky.

Marta: Letní scéna Musea Kampa uvádí recitál o výjimečné Martě Kubišové s Berenikou Kohoutovou a alternující Hanou Holišovou v hlavní roli.
Autor: Letní scéna Musea Kampa, Petr Kadlec

Jednou z důležitějších je hned scénář Daniely Sodomové a dramaturgie, která jí nijak nepomáhá. Skladba produkce se opakuje už od Medy podle stejné osnovy. Kdo viděl předchozí scenáristčina představení na Kampě (psala všechna), už není ničím překvapen. Předvídá, je o tři kroky napřed. Bez ohledu na fakt, jak krásná myšlenka je připomínání si významných osobností v podobě jevištního projektu, díky málo proměnlivé podobě jednotlivých kusů začíná repertoár scény připomínat show Tvoje tvář má známý hlas (nejen obsazením). Továrně stejný princip produkcí kazí to okouzlení, jaké zažili návštěvníci s prvotinou Kampy, Medou.

Mluvíme-li o dramaturgii, škoda, že v divadle není filmový střihač. Pokud by recitál byl alespoň o půlhodinu kratší, prospělo by mu to. Například chvíle, kdy se na jevišti odehrává předávání Zlatého slavíka, rozběhnutou show vysloveně usadí. Pak je tu scéna, úsporná, takřka neměnná. Tady je ale třeba si uvědomit, že jde právě o recitál. Scénografie tak dovoluje vyniknout postavám, nepřebíjí děj. Během dlouhého představení se ale může podílet na tom, že se divák začne nudit.

Podívejte se na záběry z recitálu Marta:

Video
Video se připravuje ...

Marta: Letní scéna Musea Kampa uvádí recitál o výjimečné Martě Kubišové s Berenikou Kohoutovou a alternující Hanou Holišovou v hlavní roli. • VIDEO Blesk, LS Musea Kampa

Dalším, ale také důležitým kamenem úrazu, je obsazení některých rolí. Zuzana Stavná, hrající Helenu Vondráčkovou, má za sebou hereckou konzervatoř v Košicích a studium činohry na DAMU. Právě u ní ale v této roli bolí nedostatečný zpěv. Ať už si o Vondráčkové myslíme cokoli, nelze jí upřít uměleckou profesionalitu a dokonalý zpěv. Herečka, která v její roli nezvládne jeden dlouhý rovný čistý tón, by ji opravdu hrát neměla. Stejně tak muzikant a herec Vojtěch Havelka je sympaťák, který s jevištěm nemá problém. Ovšem jako interpret představující Karla Gotta hoří jako papír.

I přes tyto výtky ale recitál Marta stojí za to vidět. Všechny je totiž vynahrazuje, jak už bylo řečeno, Berenika Kohoutová v každém okamžiku, kdy z jejích úst zní mluvený text i proslulé songy Kubišové. Podobně posazený hlas dává nový život jejich textům, jejich významu, jejich proslulosti. Marta na scéně Kampy se dokáže „proznít“ hluboko do srdce, jiskřit a hřát. Utvrzuje, že na restart kultury se vyplatilo počkat a přetrpět pandemickou pauzu.

Hodnocení: 70 %

Recitál Marta

Premiéra: 9. 6. 2022, LS Musea Kampa

Režie: Adéla Laštovková Stodolová • Scénář: Daniela Sodomová • Scéna: Jaroslav Wertig • Kostýmy: David Janošek • Hudba: Petr Zeman • Pěvecké nastudování: Linda Finková, Petr Zeman • Dramaturgie: Jana Slouková • Choreografie: Linda Rančáková.

Hrají a zpívají (v alternacích): Berenika Kohoutová & Hana Holišová (Marta), Sara Sandeva & Zuzana Stavná (Helena), Jan Cina & Denis Šafařík (Vašek) a další.

Fotogalerie
29 fotografií

Aréna hvězd – Největší koncertní bomba už v září 2022! Michal David, Monika Absolonová, Dalibor Janda a spousta dalších. Vstupenky si zajistíte ZDE!