Jeden z nejvýznamnějších českých ilustrátorů druhé poloviny 20. století dlouho bojoval s nemocným srdcem. „Funguje mi na 20 procent, nejsem už schopný normálního pohybu,“ řekl Šalamoun Blesku loni v létě. A právě kvůli haprujícímu srdci měl výtvarník po ruce asistenta, který ho vozil na vozíčku a doprovázel na všechny akce. Tak tomu bylo i při jeho poslední cestě ve čtvrtek do Hollaru. Otce Maxipsa Fíka v automobilu doprovázela kromě asistenta i dcera Barbara Šalamounová (57), taktéž výtvarnice.

Odešel smířený

Jiří byl v dobré náladě, měl radost z ceny, ale srdce mu, možná z přílišného rozrušení, bohužel po cestě už navždy vypovědělo své služby. Resuscitace už nic nezmohla a diagnóza lékařů zněla: Infarkt. „Nebyl to Jirkův první infarkt, srdíčko měl už opravdu moc špatné,“ svěřila Blesku Šalamounova životní družka Lenka Jiránková (83), exmanželka karikaturisty Vladimíra Jiránka (†74), a dodala: „Jiří už byl dlouho smířen a je moc dobře, že na své poslední cestě byl s dcerou, kterou miloval.“

Fíka maloval na chalupě

Kresbami Jiřího Šalamouna se mohou chlubit knihy řady světových autorů, jako například Kronika Pickwickova klubu, Poslední Mohykán, Pan Tau a tisíc zázraků, Tracyho tygr nebo Tolkienův Hobit. Pro děti vytvořil nezapomenutelnou postavu mluvícího Maxipsa a jeho paničky Áji. Fíka shodou okolností kreslil na chalupě v Rožmberku nad Vltavou, když bylo dceři Báře 11 let a dostala od rodičů bobtaila Elstra. „Fík ale není podle našeho Elstra, pouze je stejné rasy. Vymyslel si ho scenárista pan Čechura, on je autor. I holčička Ája je podle jeho dcery. Já to jsem jen trochu povahově a vizuálně,” rozpovídala se Bára před rokem, když její otec slavil 85 let a v Muzeu Kampa proběhla jeho poslední retrospektivní výstava.

VIDEO:

Odešel za Zaoralovou

Když před třemi týdny zemřela programová ředitelka MFF Karlovy Vary a Bartoškova »druhá manželka« Eva Zaoralová (†89), Šalamounovi už tak nemocné srdce praskalo. „Eva už není? Půjdu brzo za ní,” řekl Blesku a jeho slova se naplnila. Se Zaoralovou měli mnoho společného. Přátelili se desetiletí, měli oba chalupu v Rožmberku nad Vltavou, kde spolu chodili na houby, oba jeden čas pobývali v rehabilitačním centru Košík a oba nakonec skončili na vozíčku.

Fotogalerie
8 fotografií