Na dvě stovky hostů se včera odpoledne přišly rozloučit do zámečku na pražské Letné s Pavlem Bobošíkem. Na poslední cestu ho kromě manželky Jany vyprovodily i dcery Jana a Pavla. Dorazil také tatínek František, který svému synovi naposledy zamával. „Obdrželi jsme stovky kondolencí z celého světa a na tatínka vzpomínali jako na velmi odvážného člověka,“ řekla na začátek obřadu jedna z dcer.

Do posledního dechu

Bobošík se o své těžké nemoci dozvěděl před dvěma lety v době, kdy začínala pandemie. Podle rodinného přítele a Bobošíkova obchodního partnera Petera Fellegiho bojoval do posledního dechu. „Svoji nemoc přijal jako výzvu, nepropadal bezmoci. Ještě dva dny před smrtí mi říkal, že se bude prát za každý jeden den na tomto světě,“ pronesl ve smuteční řeči. Ten také během pohřbu zmínil jeho blízký vztah k Rusku, kde byl dlouhá léta manažerem sklářských firem sibiřského oligarchy Eduarda Tarana. „Měl velmi vřelý vztah ke svým ruským kolegům, stejně jako k ruské kultuře a jazyku. Velice těžce nesl nynější konflikt mezi Západem a Ruskem. Svoji práci na Sibiři nechápal jako možnost uplatnit své manažerské schopnosti, ale i jako součást širší mise ke sblížení dvou světů,“ dodal.

Hannig a zástupce Hradu

Na obřadu se kromě rodiny objevily i známé osobnosti. Bobošíkové přišel vyjádřit soustrast také bývalý hudební producent a politik Petr Hannig (76), jenž s ní vedl stranu Suverenita, ale později se s ní rozkmotřil. Krátce po něm na Letnou přišel i bývalý velitel tankové divize komunistické armády a současný proruský podnikatel Zdeněk Zbytek (70) nebo komentátor Erik Best (59). Ze současných politiků tam byl starosta Prahy 1 Petr Hejma (52, STAN) nebo pražský politik ODS Zdeněk Zajíček (54). Pohřbu se zúčastnil i ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák (58).

VIDEO: Expolitička Bobošíková zůstala sama! Opustila ji rodina i manžel!

Video
Video se připravuje ...

Expolitička Bobošíková zůstala sama! Opustila ji rodina i manžel! Markéta Reinischová, Lukáš Červený

Manželé celý život

Bobošíkovi byli manželé od roku 1986, po třiceti letech soužití se opět vzali, a to v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Prodělali takzvanou konvalidaci, což znamená zplatnění civilního sňatku uzavřením nového. Svatbě ve svatovítské katedrále tenkrát sekundovaly i dvě dospělé dcery Bobošíkových, Jana a Pavla, které žijí za velkou louží. K tomu expolitička před lety Blesku řekla: „Manžel pracuje na Sibiři, dcera Jana je v Americe a Pavla v Kanadě, takže si opravdu nestěžuji, že bych neměla kam jet.“

Fotogalerie
84 fotografií