Talentovaný dětský herec Tomáš Holý, jenž zazářil už ve své první miniroli v komedii Marečku, podejte mi pero! a později bodoval coby všetečný Vašek v rodinných filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, se v dospělosti již natáčení nevěnoval. Byl studentem právnické fakulty a celý život měl před sebou. Bohužel s ním však měl osud jiné plány a čas na tomto světě mu vyměřil příliš krátký - jeho život vyhasnul pouhých devět dní před dvaadvacátými narozeninami při autonehodě. Ota Kars (54) ve své knize Jmenuju se Tomáš popisoval, jak k tragickému indicentu došlo.

Společně s přáteli seděl v hospodě nedaleko severočeské Kytlice, když dostal nešťastný nápad, že se projede autem svého kamaráda. „Oba dva jsme něco vypili, určitě několik piv. Jestli panáky, to nevím. Nebyli jsme opilí tak, že bychom se motali nebo padali. Měli jsme samozřejmě pocit, že jsme v pohodě, ale dobrej nápad to nebyl,“ citoval Kars kamaráda Holého Mirka Schlaicherta s tím, že kdyby odmítl, Tomáš by prý určitě sám nejel. Jenže alkohohol jim dodal kuráž a touha vyzkoušet si zbrusu novou červenou Škodu 120 byla příliš velká...

Někdejší televizní a filmová hvězda podle všeho nezvládla ostrou zatáčku. „Asi jsme jeli rychle. Pak jsme nejspíš narazili do stromu a vlítli do příkopu, kde se auto zarazilo o takovej ten přepad. To ale vím až z pozdější rekonstrukce. Já si z toho nic nepamatuju,“ líčil Schlaichert. „Když jsem se probral, vyhrabal jsem se z auta a pak se snažil dostat ven Tomáše. To mi vůbec nešlo, byl tam zapasovanej nohama, nijak nereagoval a já ho prostě nedokázal dostat ven,“ popisoval Mirek s tím, že v šoku běžel pro pomoc.

On sám nebyl připoutaný bezpečnostním pásem, a tak při nárazu proletěl čelním sklem a utrpěl víceméně jen povrchová zranění. Tomáš na tom byl ale podstatně hůř. Přestože na první pohled nic nenasvědčovalo tomu, že by nehoda mohla být tak vážná, hercovi přátelé okamžitě věděli, že je zle. Byl v bezvědomí, měl zlomenou nohu a bezpečnostní pás zaříznutý v hrudníku. Cestou do nemocnice nakonec podlehl masivnímu vnitřnímu krvácení.

VIDEO: V březnu slavil narozeniny i zemřel: Připomeňte si Tomáše Holého v cyklu Českej biják: Jak vytrhnout velrybě stoličku!

Video
délka: 05:56.08
Video se připravuje ...

V březnu slavil narozeniny i zemřel: Připomeňte si Tomáše Holého v cyklu Českej biják: Jak vytrhnout velrybě stoličku! Mall.tv

Tehdy ho oplakávali nejenom televizní diváci a zdrcená maminka Marie Holá (†68), která se ze smrti milovaného syna nikdy nevzpamatovala a po čtyřiadvaceti letech trápení následovala svého syna do nebe, ale i Tomášova velká láska - o jeden rok starší tmavovlasá zpěvačka s velkýma, výraznýma očima Hana Zaňáková, původně vyučená dámská krejčová. To bylo ještě předtím, než coby Lucie Bílá, slavná interpretka hitů Láska je láska, eSeMeS či Zpíváš mi requiem, začala sbírat jednoho Zlatého slavíka za druhým. Společně bydleli v bytě, který pronajímala zpěvačka Helena Vondráčková (74).

Jeho předčasná smrt dodnes jitří emoce všech jeho blízkých, kteří po něm zůstali, i fanoušků, co ho dodnes zbožňují. A často se připomíná i děsivá sudba, kterou jeho mamince svěřila sousedka věštkyně. „Měla určité schopnosti a všichni o ní mluvili s velkou úctou,“ uvedl Kars ve své knize. Věštkyně paní Marii líčila, že „vidí, jak její syn jede na bílém koni, všichni se na něj dívají, ale pak mu spadnou knihy, což mohla být metafora toho, že nedokončí studia. Druhá verze o něm mluvila jako o kometě, která všechny ozáří a zhasne. Když se Marie ptala na vnoučata, Tomášovy děti, žena jí opakovaně odmítla odpovědět a hovor ukončila.“ A bohužel měla pravdu, herec vlastní potomky už mít nestihl...

Fotogalerie
36 fotografií