Jako divadelní režisér působil Kosek mimo jiné v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, ve Slezském divadle Opava, ve Viole a v divadle ABC v Praze. Na kontě má také řadu rozhlasových režií, dramatických textů i dokumentů a je autorem televizních a rozhlasových scénářů. Působil i jako pedagog.

Kosek se narodil v Brně, na konci války se vrátil s matkou, rodilou Pražankou, do Prahy, odkud ale byla rodina v roce 1951 z politických důvodů vystěhována. Koskovi nebylo umožněno studovat, vyučil se sazečem v Turnově a poté pracoval jako dělník na hlavním nádraží v Praze, později jako kulisák v Národním divadle.

V uvolněných 60. letech se dostal na DAMU, kde vystudoval režii. Poté pracoval externě pro televizi v Praze a Ostravě, kam odešel v roce 1975. Do roku 1989 točil Kosek převážně televizní filmy a inscenace, například Záviš a Kunhuta, a stál také mimo jiné u zrodu seriálu Bez ženské a bez tabáku (1980).

Po sametové revoluci se stal ředitelem programu ČT Ostrava. Také přednášel o televizní tvorbě a etice TV na Slezské univerzitě v Opavě. V roce 1995 se vrátil do Prahy, kde působil v denících Slovo a Metro. Byl rovněž jedním z režisérů seriálu Ulice na TV Nova. Na něm se podílel i Dušan Klein (†82), který zemřel také nedávno.

VIDEO: Pohřeb Dušana Kleina (†82), tvůrce filmových Básníků: Kříž a spol. mluvili ze záznamu.

Video
délka: 25:22.24
Video se připravuje ...

Pohřeb Dušana Kleina (†82), tvůrce filmových Básníků: Kříž a spol. mluvili ze záznamu. Blesk TV

Fotogalerie
25 fotografií