Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Nejzásadnější okamžiky z pohřbu Dušana Kleina (†82): Chyběla rodina, nepozvali „Kendyho“ Matáska a zdrcená Adamovská

/
 • Pohřeb Dušana Kleina
  21. ledna 2022 ● 15:22

  Pohřeb bez hrdinů Básníků, rozloučení bez rodiny. I když se hned po začátku smutečního obřadu hosté ve strašnickém krematoriu dozvěděli, že jde v pořadí již o druhé rozloučení s režisérem Dušanem Kleinem (†82), jako by té poslední tečce za životem slavného režiséra něco chybělo. Kdo se omluvil, koho nepozvali, proč Adamovská nedokázala utišit pláč a zatlačit slzy? To vše jsme shrnuli do nejzásadnějších okamžiků z dnešní poslední cesty Dušana Kleina na věčnost. První rozloučení proběhlo už před týdnem v pátek 14. ledna v úzkém rodinném kruhu.

 • 1.

  Dva pohřby

  Řečník hned v úvodu řekl, že rodina se s Dušanem Kleinem rozloučila již minulý pátek v úzkém rodinném kruhu. Tohle druhé rozloučení uspořádali pro přátele, kolegy a herce. Během obřadu promluvil režisér Jiří Strach a posléze promítli předtočený záznam, kde mluví herci. 

 • 2.

  Chyběla rodina a básníci

  Dnešní rozloučení je tedy bez její přítomnosti, jen pro jeho přátele a kolegy. Celý svůj život strávil po boku své manželky, s níž má dva syny. Rodina děkuje vám všem za projevenou soustrast,“ oznámil mluvčí krematoria pan Anděl. A tak první lavice zela prázdnotou. 

 • 3.

  Matáska nepozvali

  O předtočený záznam se postaral režisér a herec Ondřej Kepka. Mluví v něm Básníci – Pavel Kříž alias Štěpánek, ale na Davida Matáska alias Kendyho se marně čekalo. Blesku Kepka přiznal, že ho neoslovil, protože ho to vůbec nenapadlo. 

 • 4.

  Kříž ze záznamu

  Ze záznamu na režiséra zavzpomínal Pavel Kříž, který byl ve všech dílech Básníků. Hlavní hrdina Štěpánek řekl, že režiséra bral jako svého druhého otce. Osobně se nezúčastnil, protože je momentálně v Kanadě. V pandemii se dostat včas na jiný kontinent je opravdu složité, a tak aspoň poslal zvukovou nahrávku. 

  VIDEO: Pohřeb Dušana Kleina (†82), tvůrce filmových Básníků: Kříž a spol. mluvili ze záznamu

  Video
  Video se připravuje ...

  Pohřeb Dušana Kleina (†82), tvůrce filmových Básníků: Kříž a spol. mluvili ze záznamu. Blesk TV

 • 5.

  Vaculík s novou partnerkou

  Lukáš Vaculík v Básnících nahradil Karla Rodena, který odmítl hrát v dalších pokračováních. Lukáš hrál podnikatele a prodejce aut. Ten si rozloučení s Kleinem nenechal ujít a dorazil i s partnerkou po boku. A zřejmě velmi blízkou, když ji vzal na pohřeb.

 • 6.

  Herci, kteří natáčeli

  Ze záznamu promluvil i herec Viktor Preiss, protože měl natáčení v rozhlase a nemohl přijít osobně. Filmový Nádeníček v podání Oldřicha Navrátila rovněž chyběl, protože měl také natáčení. 

   

 • 7.

  Zdrcená Adamovská

  Poslední rozloučení velmi těžce nesla herečka Zlata Adamovská. Během obřadu si utírala slzy bílým kapesníkem a po skončení hned zmizela. 

  Dokázal mladé herce naučit existovat před kamerou. Aby věděli, proč vstávají, proč si sednou. Měl předem promyšlené záběry a svou představu dokázal sdělit laskavou formou. Nenásilně vás dovedl tam, kde vás chtěl mít,“ vzpomíná herečka. „Byl člověk s velkým Č: vlídný a laskavý. Je mi smutno.“ 

  Zlata se s Kleinem nejvíc sblížila při natáčení živých přenosů Hříchy pro pátera Knoxe. 

 • 8.

  Věnec od Nádeníčka

  I když se Oldřich Navrátil nezúčastnil, poslal věnec. Ten poslalo i Ministerstvo kultury, studenti z FAMU, generální ředitel České televize a manželé Pecháčkovi. 

 • 9.

  Básníci a hromadný věnec

  Ač se pohřbu nemohl zúčastnit skoro nikdo z oblíbené série Básníků, společně poslali Dušanu Kleinovi věnec. A v připravené smuteční projekci vzdal režisérovi hold alespoň Pavel Kříž. Filmová Borůvka Miroslava Šafránková nebo Píšťalka Eva Vejmělková na pohřbu chyběly.

   

  VIDEO: Dušan Klein na pohřbu Adolfa Borna (†85): Doufám, že mi nahoře drží místo!

  Video
  Video se připravuje ...

  Dušan Klein na pohřbu Adolfa Borna (†85): Doufám, že mi nahoře drží místo! Blesk TV

  Fotogalerie
  87 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

mord: Slušný člověk by se od takového zmetka jako jsi ty ušpinil, tak si nafackuj sám nulo

(21. 01. 2022 20:15)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy