V posledních letech života herečka Jiřina Jirásková tvrdila, že se „bála mít děti, že je v té složité době nemohu dobře vychovat. Dnes toho hořce lituji.“ Skutečnost ale byla úplně jiná! Dítě už bylo na cestě, ale jeho otec, uznávaný režisér Zdeněk Podskalský, pod jehož režijním vedením vznikla dnes již kultovní filmová komedie Světáci, se nemínil podřídit jejímu nátlaku. Navíc se bál, že by jeho manželku, která byla původem z Ruska, mohli po rozvodu poslat zpět do SSSR. Nechtěl ji vystavit útrapám. A navíc už jednoho syna měl... Jirásková proto raději na truc zvolila interrupci.

Psal se rok 1969, Jiřina zrovna zkoušela adaptaci Čapkova románu Život a dílo skladatele Foltýna. Těsně před premiérou ale vtrhla do kanceláře tehdejšího uměleckého ředitele Divadla na Vinohradech Františka Pavlíčka (†80) s tím, že ji nemůže odehrát, protože musí jít okamžitě na potrat. „Pavlíček jí řekl, že premiéru rozhodně odehrát musí a ona byla celá vzteklá,“ vzpomíná v knize Jiřina Jirásková: Jen to klidně napište přímá účastnice divoké hádky, tehdejší dramaturgyně Helena Šimáčková.

„Jiřina křičela, že čeká dítě s Podskalským, ale ten že ji prý právě ujistil, že se kvůli tomu určitě nerozvede. Brala to tak, že dítě nechce,“ pokračuje Šimáčková a dodává: „Myslím, že v dítěti hlavně viděla účinný prostředek, jak zatlačit na ženatého milence, ale nepovedlo se to.“ Byla to rozhodně chyba. Zatímco třeba pro Jiřinu Bohdalovou (90) nebo Květu Fialovou (†88) byl potomek velkou vzpruhou a životní oporou, Jirásková zůstala nakonec sama. „Kdyby si Jiřina tehdy dítě nechala, byl by její život aspoň v těch posledních letech mnohem kvalitnější,“ domnívala se Šimáčková.

VIDEO: Poslední rozloučení s Jiráskovou ve Vinohradském divadle

Video
délka: 03:32.84
Video se připravuje ...

Poslední rozloučení s Jiráskovou ve Vinohradském divadle Jan Jedlička, Markéta Reinischová, Hana Hoschlová

Málokdo ale ví, že vztah Jiráskové a Podskalského byl poněkud zvláštní a zahalený tajemstvím. Byli spolu 27 let, ale nikdy spolu skutečně nežili. Vše se provalilo, když Jirásková začala mluvit o Podskalském jako o svém manželovi. „Já jako manželka nějakýho režiséra nebudu hrát v nějakých fekálních komediích,“ pronesla prý v roce 1990 na adresu posledního dílu trilogie Slunce, seno, erotika. Režisér Zdeněk Troška (68) s celým štábem musel herečku přemlouvat, aby se uráčila přijet z Malenic do Hoštic. Nakonec dorazila, ale řekla, že víc než tři dny točit nebude.

„Tím u mě Jirásková skončila,“ zlobila se na ni herečka Helena Růžičková (†67), jíž vadilo, že Jirásková vrazila Troškovi kudlu do zad, i když jí pomohl vrátit se k filmu - za dob totality měla soudruhy nakázanou stopku. „A tahle »dáma« bude říkat, že je manželka »nějakýho režiséra«? Vždyť oni spolu nikdy fakticky nežili. Vždyť oni nebyli ani jako druh a družka. Ona bydlí na Vinohradech a on v bytě v Malostranské věži. A i v těch Malenicích má každý svou cimru!“ Její slova potvrzovali nejen někteří herci, ale i obyvatelé Malenic. „Respektovali se, měli se rádi, ale rozhodně nežili jako manželé...“

Fotogalerie
33 fotografií