Chaloupka jako z pohádky bez elektřiny a tekoucí vody, kam Pražáci v podání Zdeňka Svěráka (85) a Daniely Kolářové (75) jezdili s dětmi na víkend, už dávno vzala za své. Josef Kemr by filmové místo zaručeně nepoznal.

Velká změna

Místo ní stojí pod lesem na Příbramsku moderní stavení. Ani největší fanoušek filmového rodinného stříbra by nepoznal, že právě tady vyspávali Lavičkovi až do oběda a místní to nemohli pochopit. Chybí i políčko, o němž Komárek sliboval, že na jaře už nezaseje. A kráva Jitka by se neměla kde pást. Z chaloupky je moderní objekt, který skýtá majiteli vysoký komfort.

Vymodlený mlýn

Obrovskou proměnou prošel také mlýn u Rabyně, v němž hospodařil Ladislav Smoljak (†78) coby inženýr Radim Zvon zvaný též »Pan otec« s manželkou Naďou Urbánkovou (81). Z trosek jej zachránil podnikatel Ladislav Šedivý (63). 

Od původních majitelů koupil objekt s nadšením ve značně zchátralém stavu a hned zkraje ho dostihla realita. „Byly problémy s vyřízením povolení, všechno se neuvěřitelně protahovalo,“ svěřil deníku Blesk už před pěti lety. Pak zasáhla povodeň a zase se muselo čekat...

Do třetice

Celkem sedm let trvalo, než mohl energický muž, který se zabývá počítači, ve svém mlýně poprvé přespat. „U starých staveb je to těžké. Dojdete najednou k tomu, že to nelze udělat, jak byste vy chtěli,“ vysvětluje pan Šedivý.

„Musel jsem vyměnit dva architekty, teprve ten třetí byla trefa do černého. Čech František z Rakouska to dokázal. On se tam zabývá starými domy a hotely, věděl si rady,“ říká spokojeně.

Vrátil sem život

„Chtěl jsem, aby mlýn co nejvíc připomínal film a já v něm přitom mohl žít. Jsem tady pravidelně jednou týdně. A přál jsem si, aby ten objekt žil. Konaly se tady vánoční večírky, pobývají tu přátelé, dcera a lidé, kteří si to tady zamilovali,“ dodává majitel. Z rybníka, kde podle Smoljaka tak zvláštně kuňkaly žáby, je místo na koupání. Člověk tady najde pohodu a klid. Přesně to, co vyzařuje i z filmu z roku 1976.

I chalupa je jak ze škaltulky

Chalupu dědy Komárka, kde se natáčela oblíbená komedie, koupil soukromý majitel a rekonstrukci nic nebránilo. Zmizely blechy, slepičince, i nenechavá koza odešla do věčných lovišť. Tady už nic nepřipomíná natáčení slavné komedie, která se dočkala nepočítaně repríz.

Herec byl soused Hrušínského

Josef Kemr měl svou skutečnou chatu přestavěnou ze včelína v Plané nad Lužnicí. Ve výběru lokality se tak shodl s kolegou z Národního divadla Rudolfem Hrušínským (†73). Často spolu sedávali u vody. Kemr navíc jezdil po okolí, bílil vápnem kapličky a vyžínal kolem nich trávu.

Mělo se točit u Svěráka

Původně myslel scenárista Zdeněk Svěrák, že by se mohlo točit na chalupě, kam jezdil s manželkou a oběma dětmi. „Ale když to tam viděl kameraman, vadilo mu, že tam je jen krátce slunce,“ prozradil Svěrák.

Nový majitel byl i ve filmu

Ladislav Šedivý je spojený s filmem Na samotě u lesa i díky scéně, kdy škodovka s Abrhámem, Kolářovou a dětmi vyjíždí z Klimentské ulice do Revoluční. „V domě, který je v záběru, jsem třicet let bydlel. V prvním patře,“ upřesnil podnikatel. Škoda 100 patřila Zdeňku Svěrákovi.

Video: Plachý herec Josef Kemr: Co o něm řekly Bohdalová, Skořepová a Maciuchová?

Video
délka: 00:49.98
Video se připravuje ...

Plachý herec Josef Kemr: Co o něm řekly Bohdalová, Skořepová a Maciuchová? 

Fotogalerie
29 fotografií