Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

10 let od smrti Václava Havla (†75): Takhle tehdy reagovali jeho přátelé a kolegové!

/
  • Od smrti Havla uplynulo 10 let.
    18. prosince 2021 ● 12:10

    18. prosince uplynulo již 10 let ode dne, kdy zemřel první prezident České republiky Václav Havel (†75). Jeho náhlý skon tehdy zasáhl nejen celé Česko a Slovensko, ale i zbytek světa. Takhle na jeho smrt tehdy zareagovaly slavné osobnosti.

  • 1.

    Karel Gott (†80)

    „K Václavu Havlovi jsem choval velkou úctu a jako Čech jsem byl na něho nesmírně hrdý. Kdykoli jsem se ocitl ve světě, tak o něm bylo hovořeno jedině pozitivně. Václav je pro mě symbol jedné epochy. Vedl jsem s ním rozhovory jako s umělcem a vždy jsem mu upřeně naslouchal. Klidně i hodiny. Nejenom že jsem z jeho úst dostával informace, byl i velmi zábavný.“

  • 2.

    Lucie Bílá (55)

    „Mám doma několik oblíbených fotografií pana prezidenta Václava Havla a dnes je u každé z nich zapálena svíčka. Všechna slova jsou mi malá, všechna vyznání a díky jsou nedostačující. Pan Václav Havel byl pro mě ztělesněním člověka, který naplnil svůj osud s pomocí těch nejjemnějších zbraní. Všechny nás přesvědčil o tom, že láska, dobro, skromnost, něha, laskavost jsou silnější než jakákoliv zloba lidstva. Byl to velký člověk a záviděl nám ho celý svět.“

  • 3.

    Jan Tříska (†80)

    „Co vám mám k tomu říct… Snad jediné: Václav Havel byl můj celoživotní přítel, svatební svědek a můj divadelní autor. Já byl jeho celoživotní přítel, svatební svědek a jeho divadelní herec. Tak chápete, jak mi teď asi je.“ Tříska se o smrti svého přítele dozvěděl v půl páté ráno, kdy mu to do Kalifornie zavolali přátelé.

  • 4.

    Jiřina Bohdalová (90)

    „Pláču pro něj, měla jsem ho lidsky opravdu ráda. Vrazil mě jako ,Bohdalku‘ do své divadelní hry Audience jako jistý symbol a já ho vrazila do svého srdce taky jako symbol. Václav Havel je můj prezident navždy.“

  • 5.

    Michael Kocáb (67)

    „Upřímnou soustrast jeho nejbližším a v podstatě celému národu. Byl náš nejcennější poklad.“

  • 6.

    Dana Morávková (50)

    „Odešel jeden z těch vzácných lidí, kteří mají schopnost měnit svět v lepší. Bojím se, že už jich moc nezbývá. Čest jeho památce!“

  • 7.

    Spisovatelka Tereza Boučková (64)

    „Je mi z toho hrozně smutno, ale myslím si, že možná už by asi trpěl moc. Zapálili jsme mu doma svíčku.“

  • 8.

    Vlasta Chramostová (†92)

    „Už dlouho jsem se toho obávala, protože jsme byli ve spojení a věděla jsem, že je na tom špatně. Teď to přišlo a já nevím, co říct. Je to moc zlá zpráva, nejhorší za poslední roky.“

  • 9.

    Písničkář Jiří Dědeček (68)

    „Zemřel člověk, ke kterému se vztahovali ti, jimž se někdy ironicky říkalo ,pravdoláskaři‘, ale nic jiného než pravda a láska nemá v životě smysl.“ Havla přirovnal k dalajlámovi, kterého budou jeho příznivci velmi postrádat.

  • 10.

    Zdeněk Svěrák (85)

    „Nás méně statečné zahanboval, proto ho mnozí neměli rádi. Proto vznikl termín ,pravdoláskaři‘. Byl to prezident, který nepřestal mít rád legraci.“

  • 11.

    Hana Zagorová (75)

    „Nedá se nic říkat, jen to, že nás to se Štefanem lidsky velice zasáhlo.“

  • 12.

    Marta Kubišová (79)

    „Je to velká ztráta. Víc vám neřeknu, právě zkoušíme vystoupení na adventní koncert.“

  • 13.

    Výtvarník David Černý (54)

    „Tento rok tygra si vybírá své. Václav Havel pro mě byl synonymem znovu nabyté svobody - po těch 22 let od listopadu. Člověkem, kterého jsem jmenoval v různých koutech světa, když nebylo možné objasnit jinak, co že je to Česko. Člověk, kvůli kterému jsem se za tento národ občas nestyděl.“

  • 14.

    Radek John (67)

    Tehdejší předseda Věcí veřejných Radek John uvedl, že Havel byl „jedním z těch mála šťastných Čechů, kterým nikdo nemůže upřít obrovskou osobní zásluhu na tom, že Česká republika je dnes svobodný, demokratický a suverénní stát“. Havel podle něj zůstane inspirativní osobností a jedním z nejvýznamnějších Čechů.

  • 15.

    Tehdejší premiér Petr Nečas (57)

    „Jsem tím lidsky zasažen. Udělal pro tuto zemi strašně moc. Byl symbolem i tváří naší republiky navenek,“ prohlásil v první reakci v České televizi premiér Petr Nečas.

  • 16.

    Bývalý tiskový mluvčí Havla, spisovatel a mistr etikety Ladislav Špaček (72)

    „I když jsme to všichni vzhledem k jeho velmi špatnému zdravotnímu stavu čekali, ta zpráva je zdrcující. My jsme v podstatě měli jen dva prezidenty - Havla a Masaryka. To, že jsem mohl část svého života prožít po jeho boku, je pro mne velká čest.“

  • 17.

    Anna K. (55)

    „Je mi moc smutno, zemřel podle mě největší hrdina naší země! Nejsmutnější ale na tom je, že celý svět se před ním už za jeho života skláněl až k zemi… A nemohu se zbavit dojmu, že u nás se mu dostává těch největších poct až nyní. Upřímnou soustrast všem jeho blízkým!“

  • 18.

    Petr Bende (44)

    „Přesně si pamatuji na svůj pracovní stůl doma v dětském pokoji po 17. listopadu. Pod sklo, kde jsem měl kapelu Kiss, jsem si uložil plakát Václava Havla. Byl to fascinující člověk, který českému národu ukázal správnou cestu a v zahraničí pozdvihl českou prestiž. Vždycky jsem toužil si s ním v klidu pohovořit, a tak se třeba sejdeme v nebi. Bude mně i českému národu scházet. Skláním se před ním.“

  • 19.

    Květa Fialová (†88)

    „Byl to nádherný člověk. Může se zdát, že z tohoto světa odešel, ale on z tohoto státu neodejde nikdy. Potkali jsme se dávno už v divadle, když ještě dělal kulisáka, bydleli jsme blízko sebe. Vždycky jsem ho měla ráda, byl vstřícný, nebyl nikdy domýšlivý.“

  • 20.

    Monika Absolonová (45)

    „Pan exprezident Václav Havel byl, je a už navždy pro mě, a myslím nejen pro mě, bude osobností, ikonou, ale především ČLOVĚKEM, který ať říkal či konal cokoliv, vždy jsem mu naprosto věřila. Proto bych ráda vyjádřila upřímnou soustrast jeho ženě, příbuzným a blízkým, ale vlastně nám všem, kteří jsme ho milovali. Pane prezidente, budete nám všem moc chybět. S hlubokým zármutkem a úctou.“

  • 21.

    Aleš Háma (48)

    „Vážený Pane Prezidente, neexistuje smutnějšího daru pod letošní vánoční strom, než je Váš odchod z tohoto světa. Byl jste a budete pro mne člověkem, který všem ukazoval a dokazoval, že trvat na morálních zásadách je hodnotné a správné, a to i v případě, že se svět tváří, že je to směšné. Jste pro mou generaci husákových dětí jedinou plně směnitelnou komoditou trvalé a neměnné hodnoty. Tak to už zůstane. Václave, děkujeme.“

  • 22.

    Kateřina Kaira Hrachovcová (45)

    „Náš milovaný pan prezident Václav Havel… Bylo mi ctí setkat se s ním. Pan prezident byl LÁSKA. Je…“

    VIDEO: Loučení s Václavem Havlem v katedrále sv. Víta

    Video
    Video se připravuje ...

    Loučení s Václavem Havlem v katedrále sv. Víta ČT24

    Fotogalerie
    224 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 105

Kopyto: Za co vzpomínání a velebení? Za propuštění i těch největších darebáků z vězení, za rozprodání republiky, zničení co zničit šlo.

(19. 12. 2021 04:10)

Zdenek: Chadimová po letech využila milost

Marta Chadimová po 8 letech přijala Havlovu milost. Končí tím spor o to, zda padělala listiny kvůli restituci. Soud podle ní nevytvořil adekvátní podmínky pro obhajobu. Navíc dostala pokutu 50.000, již považuje za likvidační, řekl obhájce Ivo Palkoska. O dům na Hradčanech soudně bojuje dál.
Někdejší disidentka začala bojovat o majetek v září 1991. Zažádala o dům a zahrady na Loretánském náměstí na Hradčanech.

V prosinci pak informovala opata strahovských premonstrátů o dokladech, podle nichž má údajně nárok na pozemky a budovy v klášteře. Hodnota majetku z obou restitučních nároků činila asi 40 milionů.

Tehdejší starosta prvního pražského obvodu Jan Bürgermeister podal na Chadimovou žalobu.

Obvodní soud poté rozhodl, že doklady, na základě nichž koupil nemovitost její otec Gotthard Zelinka a v roce 1952 ji přepsal na dceru, nejsou pravé. Neřešil ovšem, kdo doklady zfalšoval.

Skončil spor o to, zda podváděla
V roce 1992 začal jiný soud. Premonstráti obvinili Martu Chadimovou z toho, že se snažila získat majetek neoprávněně a padělala kvůli tomu veřejné listiny. V dubnu téhož roku na ni byla poprvé uvalena vazba.

HAVLOVA MILOST

Václav Havel udělil Chadimové milost z humanitárních důvodů. Prezident připustil, že není přesvědčen o její nevině. Poukázal na to, že řízení trvá nepřiměřeně dlouho a vzniká nepřekonatelný dojem, že soud je v rozpacích a z jeho jednání jsou patrny procesní nedostatky, například porušení zásady presumpce neviny. Havel neprozradil, na čí žádost milost udělil. (zdroj: ČTK)

Rok nato ji policie obvinila z podvodu, padělání a pozměňování veřejných listin a maření výkonu úředního rozhodnutí. Kauza se táhla dlouhých deset let. Chadimová v ní pokračovala i poté, co jí prezident Václav Havel udělil v roce 1995 milost...

(18. 12. 2021 19:28)

Zdenek: Chadimová - bývale disidentce - musí vrátit zrestituovaný majetek


V jedné z nejznámějších restitučních kauzách padl po letech sporů pravomocný rozsudek. Podle něj musí Marta Chadimová definitivně vrátit státu dům a pozemky na Loretánském náměstí v Praze, které zrestituovala na základě padělaných dokumentů.

"Podklady, které předložil žalobce (stát) dokumentují skutečný stav v zemských deskách, tedy že majetek byl ve vlastnictví Země české, pak přešel do vlastnictví českého státu. A jiné než tyto dokumenty jsou nepravé, tedy včetně těch, které předložila žalovaná. Restituční dohoda byla tedy dohodou neplatnou," konstatoval dnes předseda občanskoprávního senátu Vladimír Fučík.

Pražský městský soud tak potvrdil lednové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, proti kterému se Chadimová dříve odvolala. Dnes se na líčení vůbec nedostavila.

Kauza začala na podzim roku 1991, kdy Chadimová požádala Bytový podnik Prahy 1 o vydání domu na Loretánském náměstí. V prosinci pak ústě informovala opata premonstrátského řádu o dokladech, podle nichž má nárok na část budov a pozemků Strahovského kláštera.

Chadimová získala majetek za desítky miliónů
Spor o majetek v hodnotě přes 40 miliónů korun v historickém centru Prahy vypukl o rok později, kdy policie obvinila Chadimovou z podvodu, padělání a pozměňování veřejných listin a maření výkonu úředního rozhodnutí.

Civilní proces o majetek pak probíhal souběžně s trestním řízením, ve kterém se Chadimová zpovídá z padělání oněch dokumentů.

Bývalé disidentce udělil prezident Václav Havel v roce 1995 milost, přesto Chadimová trvala na pokračování řízení. Soud tak rozhoduje pouze o její vině, potrestat jí nemůže. Chadimová však k soudu bez omluv nechodí a několikrát si stěžovala na podjatost senátu. Soudce byl včera nucen kvůli její nepřítomnosti jednání odročit na neurčito....

(18. 12. 2021 19:17)

milan malinsky: Disidenti ho sami nesnašeli....Jenom řitolezi jako rádoby rocker Kocáb a další

(18. 12. 2021 19:14)

milan malinsky: Dyt to říkám....Nikdy jsem mu nevěřil...a taky jsem nikdy nebyl klíčema zvonit....Sežralo mu to 90%obyvatelstva

(18. 12. 2021 19:11)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy