Herec Stanislav Fišer se narodil přesně před devadesáti lety, tedy 14. prosince 1931 v Hořicích v Podkrkonoší. Na svět přišel jako nemanželské dítě herečky kočovné divadelní společnosti a starožitníka z Vysokého Mýta. S divadlem začínal velmi brzy jako ochotník, už v 15 letech odešel do Prahy. Po druhé světové válce nejprve hrál v Divadle pro mládež nebo na Vinohradech, po angažmá v Divadle Jiřího Wolkera a v Burianově Divadle D34 ho Jan Werich (†75) přijal v roce 1959 do Divadla ABC. To bylo později sloučeno s Městskými divadly pražskými, kde zůstal Fišer v angažmá do roku 1993 a později zde hrál jako stálý host. Zde za více než půlstoletí vytvořil přes osm desítek rolí.

Také na filmovém plátně se Stanislav Fišer začal objevovat už záhy, jeho prvním snímkem bylo psychologické drama Až se vrátíš z roku 1947. Režiséři ho pro jeho neobvyklý zjev využívali nejčastěji ke ztvárnění zajímavých figurek z podsvětí, slabošských nebo intrikánských typů, celkem má na kontě na 120 postav. Zahrál si například v seriálu Hříšní lidé města pražského, 30 případů majora Zemana, Pan Tau a ve filmech Smrt černého krále, Pěnička a ParaplíčkoDrahé tety a jáAndělská tvář, anebo v pohádce Nesmrtelná teta

Mimořádný kus práce však odvedl především v dabingu, jeho hlasem mluvil například Peter Sellers (†54) coby inspektor Clouseau, Joe Pesci (78) v krimikomediích Smrtonosná zbraň, animovaný Asterix či přítel včelky Máji Alexander. Jeho hlas byl charakteristický a legendární, a za celoživotní mistrovství v dabingové oblasti dokonce získal v roce 1999 cenu Františka Filipovského. Shodou okolností právě o svůj hlas přišel – v roce 2004 mu totiž lékaři objevili rakovinu hrtanu, kvůli které mu musely být odebrány hlasivky. 

VIDEO: Byl jednou jeden král. Nezapomenutelný Jan Werich a Milena Dvorská – dívka s pronikavě modrýma očima, která se neuměla líbat a děsně se styděla

Na jevišti se však objevoval i řadu let poté, co ho vážná choroba připravila o hlas, například v inscenaci Pan Kaplan má třídu rád. Pak ale i s tím skončil, jelikož zastával názor, že herec bez hlasu už není hercem. Později přiznal, že v té době dokonce uvažoval i o sebevraždě. Tyto černé myšlenky sice již překonal, zdravotní problémy jej sužují i nadále. Má potíže s rovnováhou, kvůli kterým téměř nikam nechodí a je pořád jenom doma, špatně vidí, a kvůli revmatu je odkázán na vozíček.

„Když někdy náhodou přepnu program a slyším z televize, jak jsem dříve mluvil, často pláču a je mi úzko. Byly to krásné časy,“ okomentoval smutnou realitu svého všedního dne jubilant pro web iPrima.cz, jenž dnes dokáže hovořit pouze s pomocí speciálního přístroje. Pro většinu svých příznivců však zůstane navždy spojen především s francouzským elegánem Pierrem Bricem (†86), jenž v řadě kovbojek inspirovaných knihami Karla Maye ztvárnil náčelníka Apačů Vinnetoua. 

Několikrát v životě se slavní pánové osobně setkali. Při jedné takové příležitosti Fišer Brice požádal, zda by spolu nemohli uzavřít pokrevní bratrství. „Nejdřív se trošku cukal, ale pak na to přistoupil. Říkal jsem mu ale, že žádné krveprolití nebude, že je na celém světě AIDS, že to uděláme jinak,“ vyprávěl Fišer s odstupem času. Pánové se domluvili, že si vymění hodinky. „Sundal mi je z ruky a strčil si je do kapsy. Vlastně mi ukradl hodinky,“ vtipkoval český dabér. Vzhledem k tomu, že on Briceovy hodinky výměnou nikdy nezískal, bral prý jejich ztrátu jako jakýsi honorář za uzavřené bratrství.

Fotogalerie
37 fotografií