Charismatický muzikant, zpěvák, kytarista a textař Milan Dufek se narodil 6. května  1944, a již během studia strojnické fakulty na ČVUT poznal Antonína Hájka (†45), s nímž založil kapelu Rangers. První veřejný koncert pak měli v roce 1965 a zvítězili na hudebním festivale Porta v kategorii country & western. V normalizační době však byl jejich anglický název kritizován, a tak se přejmenovali na Plavce. Po sametové revoluci (a po smrti Hájka, jenž podlehl rakovině tlustého střeva) se skupina ihned vrátila k původnímu názvu Rangers. Populární nebyli jenom u nás, ale i v zahraničí. A právě a hranicemi naší země došlo k tragédii, která stála Dufka život.

V listopadu 2005 odjelo pět členů skupiny Rangers na měsíční polopracovní výlet do Bogoty. Pobyt si v Kolumbii chtěli zpříjemnit – a tak se rozhodli zaletět na nedaleký ostrůvek, aby si zde mohli zašnorchlovat. Celou akci prý zpunktoval Vladimír Šalanský. Nadšený Dufek se do azurové vody potopil mezi prvními. Jeho poslední slova? „Je to ale krásnej den!“ jásal. Podmořským světem plný ryb a korálů byl ale bohužel tak posedlý, že si ani nevšiml, že vybočil z trasy, kterou mu vyznačkovaly bójky. Člun, který se řítil obrovskou rychlostí, se už zkrátka zastavit nedal. Zbrdzil se až o tělo potápějícího se muzikanta… „Milanovi koukala z vody pouze trubička. Rybář byl na lodi sám a nemohl Milana od kormidla na zádi vidět,“ vysvětloval Šalanský. 

VIDEO: LESK! Státní pohřeb Žbirky nebude?! A žena Rosáka má covid po 3. očkování!

Video
Video se připravuje ...

Státní pohřeb Žbirky nebude?! A žena Rosáka má covid po 3. očkování! Bára Horáková, Lukáš Červený

„Příď narazila do Milanovy hlavy a omráčila ho. Vzápětí mu ale lopatka lodního šroubu přeřízla vaz, přejela z levé strany přes krk a protrhala tepny,“ líčil hrůzný okamžik Šalanský. Dufek na místě přesně ve 14 hodin vykrvácel. Přestože některé zdroje uváděly, že muzikanta rychle jedoucí člun rozdrtil, realita byla méně divoká – i když šok to musel být pro všechny jeho kamarády a zároveň spolupracovníky tak jako tak nepopsatelný. „Bylo to naprosto hrozné, zdrcující. Byl tak nadšený z celého dne, protože koncert v kolumbijské Cartajeně se perfektně vydařil… Spát jsme po té tragédii už nemohli ani jedinou noc. Pít jsme nemohli. Byly to ty nejkrušnější dny…“

Otřesení členové kapely chtěli po tragické události okamžitě domů. Letenky měli ale fixní, jiné se jim sehnat nepodařilo, a tak se museli vrátit až za pár dní i s tělem svého kolegy. Milan Dufek po sobě zanechal truchlící manželku Stanislavu, dva syny, a desítky písniček, které téměř zlidověly - například Trpasličí svatba, Inženýrská, Pole s bavlnou či Teče voda. Kromě hudby stál u zrodu Nadace Dětské srdce, která podporuje léčení dětí se srdečními vadami. A pro svou lásku ke sportu byl i sponzorem jednoho z fotbalových týmů na Vysočině.

Jeho pohřeb se konal 8. prosince ve Velké obřadní síni strašnického krematoria, a přišly se s ním rozloučit stovky fanoušků i desítky kolegů z branže, jak se můžete přesvědčit v naší galerii. Nechyběl mezi nimi například rocker Petr Janda (79) s manželkou Alicí (39) či herec Petr Nárožný (83)…

Fotogalerie
34 fotografií