Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Nedožité 85. narozeniny Václava Havla (†75): Dechberoucí slova českých hvězd!

/
 • Celebrity dojemně vzpomínaly na Václava Havla.
  7. října 2021 ● 12:24

  5. října by oslavil populární a zároveň pro někoho kontroverzní politik Václav Havel (†75) své 85. narozeniny. Při této příležitosti řada celebrit zavzpomínala na sociálních sítích na tuto osobnost, k níž i deset let po jejím skonu stále mnozí vzhlížejí. Jak na exprezidenta vzpomíná například písničkář Tomáš Klus (35) či herečka Martha Issová (40)?

 • 1.

  Klára Sedláčková-Oltová (45), herečka

  „…že je to všechno takhle zlé, není přirozeně žádný objev. Nelze s tím však nic dělat? Uvažuji-li jako lidské identity zbavený šroubek gigantického soustrojí - pak opravdu nemohu dělat nic: Ničení zeměkoule samozřejmě nezastavím. Uvažuji-li však jako svéprávná lidská bytost, pak samozřejmě mohu dělat mnoho. Například snažit se chovat tak, jak si myslím, že je správné se chovat a jak by se podle mého nejhlubšího přesvědčení měli chovat všichni - totiž odpovědně. Na námitku, že to nemá smysl, odpovídám velmi prostě: Má!“ Těmito slovy z Havlových Dopisů Olze, v nichž herečka Klára Oltová hraje v Divadle v Dlouhé, zavzpomínala na slavného velikána. „Komu se taky stýská, přijďte s námi zavzpomínat. A nebojte! Humoru je tam také dost, bez něj by to přeci nebyl VH,“ lákala své příznivce.

 • 2.

  Tomáš Klus (35), zpěvák

  Známý hudebník Tomáš Klus, jenž je svými odpůrci často nazýván „pravdoláskařem“ či „sluníčkářem“, se vyznal ze své adorace, kterou pociťuje k našemu bývalému prezidentovi. Václav Havel a jeho pojetí politiky, schopnost sebereflexe a neschopnost lhát. Zájem o lidi, nikoli jako zdroj-nástroj moci, ale snahu o propojení a uvědomění si osobní zodpovědnosti za celek, kéž nikdy nezmizí v balastu, kterým nyní, kdy je pravda všechno/nic, ze srdcí srdce Evropy. Neboť právě toto pojetí politiky z nás, trpaslíka tělem, učinilo obra duchem. Obra respektovaného velmocemi. Obra hodného následování a respektu. Václav Havel nás naučil nebát se jít směrem k ideálům toho nejhlubšího v nás; k ideálu altruismu a pokory. K ideálu dnes tolik vysmívanému, přesto jedinému možnému na cestě ke světu, který drží pohromadě, neboť vesmír má tolik středů, kolik je v něm živých bytostí, a teprve snaha předejít střetům dá každému z nich uvědomit si vlastní moc a schopnost se bez hrbení odevzdat nadosobním cílům. Zajímat se o politiku znamená nenechat se jí zajmout a konečně se vymanit z role oběti systému, která je nám po desetiletí vštěpována. I ❤️ Havel.“

 • 3.

  Matěj Ruppert (43), zpěvák

  Matěj Ruppert, známý zpěvák vystupující se skupinou Monkey Business a také příležitostný herec, sdílel na svém instagramovém profilu černobílou fotku této výrazné osobnosti s popiskem: „Pane Václave, moc nám chybíte!“ Jeho slova mimochodem ocenila nejenom svým lajkem, ale i řadou srdíček vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová (68).

 • 4.

  Martha Issová (40), herečka

  Sympatická herečka Martha Issová, která naposledy zazářila na plátnech kin v životopisném snímku Zátopek o slavném českém běžci, si ke gratulaci k nedožitým Havlovým narozeninám vypůjčila historický výstřižek z novin, kde „Ferdinandu Vaňkovi z Malého Hrádku“ blahopřejí jeho spolupracovníci a přátelé. „I já se připojuji! Všechno nejlepší, pane prezidente!“ napsala k legendárnímu inzerátu, jenž tehdy unikl přísné komunistické cenzuře a kvůli kterému pak měl jeho autor Petr Rýgr, fanoušek Havlových děl, oplétačky se Státní bezpečností.

  Klára Issová sdílela inzerát starý 32 let.
  Autor: Instagram

 • 5.

  David Gránský (29), herec

  Na Václava Havla zavzpomínal i herec David Gránský, přestože z jeho vlády coby velice mladý člověk nic moc neměl. Havlova funkční období byla nejprve od 29. prosince 1989 do 20. července 1992, pročež sympatický představitel Matyho z Modrého kódu a Sestřiček se narodil v březnu 1992, poté od 2. února 1993 do 2. února 2003 - a to bylo Davidovi mezi rokem a jedenácti lety. Dopad Havlovy politiky na tento stát si však i přesto plně uvědomuje.

 • 6.

  Mahulena Bočanová (54), herečka

  Herečka Mahulena Bočanová si „vypomohla“ Havlovým citátem. „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“ Citát, jenž v blízkosti blížících se voleb vyznívá obzvlášť dramaticky, doplnila hashtagem „pravda vítězí nad lží a nenávistí“.

 • 7.

  Barbora Seidlová (40), herečka

  Herečka Barbora Seidlová při této příležitosti zavzpomínala na natáčení filmu Odcházení, v němž si zahrála jednu z hlavních rolí. „Natáčet tenhle film byl neobyčejný zážitek plný neobyčejných setkání a poznání… Díky za to!“ napsala ke snímku, na němž je v družném hovoru s Václavem Havlem, který tento film, jenž vychází ze stejnojmenné divadelní hry, rovněž i režíroval.

 • 8.

  Lukáš Pavlásek (43), herec

  Herec a komik Lukáš Pavlásek se rozhodl sdílet fotografii Václava Havla z dob, kdy byl ještě mladý hoch a nepyšnil se svým ikonickým knírem. „Na fotce jsou tři mladí básníci v temných padesátých letech: Jan Zábrana, Václav Havel a Jiří Kuběna. Všichni tři se mimořádně zapsali do dějin literatury či dramatu. Říkali si Šestatřicátníci. A ten, co se drží frajersky věšáku, se navíc stal prezidentem, kterého budu mít vždy rád. A dnes by mu bylo 85 let,“ napsal ke snímku skutečně historickému.

 • 9.

  Eva Holubová (62), herečka

  Herečka Eva Holubová, která je aktuálně k vidění na FTV Prima v seriálu Slunečná, kde ztvárňuje roli všetečné sekretářky Hany Schwartzmüllerové, se podělila se svými fanoušky o několik citátů Václava Havla, například: „Žádám vás snažně, abyste nepodpořili ty, kteří vám slibují, že všechno vyřeší za vás. Takoví lidé chtějí, abyste jen mlčeli, poslouchali a drželi krok“. Narozeniny charismatického dramatika a politika využila k tomu, aby vyjádřila své obavy z blížících se voleb.

 • 10.

  Tatiana Gregor Brzobohatá (33), modelka

  Také půvabná blondýnka Taťána Brzobohatá, dříve Kuchařová, která se v roce 2006 stala Miss České republiky a také Miss World, sdílela část z Dopisů Olze. „Je to ta známá dialektika života a smrti: Čím intenzivněji a plněji člověk žije a uvědomuje si svůj život, tím silněji z útrob jeho zážitku k němu doléhá to, co vlastně dělá bytí bytím, život životem a smysl smyslem - totiž jejich pozadí, protiklad a jediné měřítko: Nebytí, smrt a nicota. Myslím, že snad každý to někdy pocítil: V okamžiku nejvyššího štěstí ho najednou napadlo, že teď mu už nezbývá nic než smrt (vstoupilo to ostatně i do hovorového jazyka, říká se přece „miluji Tě k smrti“, „vidět Neapol a zemřít“ atd.). Člověk může onu nejasnou tíseň prostě od sebe odehnat jako nepříjemné chmýří, narušující mu jeho pohodu, může počkat, až ten mráček, který mu na chvilku zakryl slunce, odplyne - a žít si dál v radosti a klidu a bez zneklidňujících otázek. Může však také učinit opak: Zapomenout na všechnu „spontánní smysluplnost“, z které se tak vrchovatě těšil, zapomenout na odpověď danou dřív, než byla položena otázka, a zastavit se přesně v bodě, kdy na něho nejsilněji zavanul chlad propasti, kdy se mu nejvíc zdálo, že ve skutečnosti nic nemá, nic neví a neví, co by mohl vůbec chtít, a odvážně stanout tváří v tvář otázce, která před ním v takové chvíli vyrůstá. Totiž skutečné a celou svou podstatou hluboce metafyzické otázce smyslu života…“ Zapojila se totiž do projektu Reading HAVEL, který má připomenout po celém světě jeho život, odkaz i tvorbu.

 • 11.

  Tata Boys

  Členové hudební skupiny Tata Bojs se podělili se svými fanoušky o skutečnou raritku. „Vzkaz od Václava Havla, který navštívil i s Mejlou Hlavsou naše vystoupení na trutnovském festivalu 1999. Přejeme vše nejlepší k dnešním nedožitým 85. narozeninám!“ napsali k pozdravu slavného dramatika na cáru papíru. V něm jim děkoval za písničku jak za sebe, tak i za svou manželku Dagmar.

 • 12.

  Galerie

  Na další gratulace se můžete podívat do naší galerie.

  VIDEO: Trailer k filmu Havel

  Video
  Video se připravuje ...

  Trailer k filmu Havel Bontonfilm

  Fotogalerie
  53 fotografií

Články odjinud

Dnešní horoskopy