„To není jako ta socha, do které bych nejradši najel bagrem,“ říká Adam, a naráží tak na nevydařenou plastiku zpěvačky v životní velikosti, která od října 2018 stojí v Husově sadu v centru Ostravy.

„I ten název Špinarka se mi líbí. Když mě divadlo o nápadu napsat o mamce jakési doku-fikční drama informovalo, byl jsem pro. Ředitel divadla Jiří Krejčí je můj kamarád a to mi bylo zárukou,“ komentuje Pavlík, syn zpěvačky, které se před čtyřmi lety zastavilo srdce na koncertě.

„Navíc jednu z hlavních postav, mamčinu mamku, hraje Kateřina Krejčí, dobrá mamčina kámoška,“ pochvaluje si dál.

Premiéry hry se ale Adam nezúčastnil, neb ten den hrál zrovna se svojí macechou Heidi Janků (58). „Viděla to ale moje dcera a byla nadšená, a já se na to chystám a moc těším,“ netají zpěvaččin syn. Hlavní roli, a to slavnou Věru, režisér svěřil Markétě Matulové (29), člence Divadla Petra Bezruče.

„Je to pro mě čest hrát tuhle legendu, zároveň ale i závazek a obavy, abych něco nepokazila,“ říká Markéta, která bravurně zpívá i Andromedu, A já tě závidím nebo Bílou Jawu 250. „Samozřejmě zpívám i Jednoho dne se vrátíš a přiznávám, že o oktávu níž, protože tohle bych nedala,“ svěřila Matulová.

Špinarka je oslavou drzého big beatu a především Věry, která svou tvorbou vzdorovala všem myslitelným stereotypům. Vypráví intimní portrét i epický příběh o nezávislosti, intrikách, odvaze a nezapomenutelné přítomnosti opravdové lásky. „Při psaní scénáře jsem jim ale nijak nepomohl. Nemohl jsem, protože hra mapuje mamku do mého narození,“ říká Pavlík.

VIDEO: „Ten paskvil prostě musí pryč,“ říká syn Věry Špinarové o kontroverzní soše

Fotogalerie
46 fotografií