Záchranné složky zalarmoval jeho kamarád, operní pěvec Radek Krejčí (57), když se mu několik dnů neozýval.

Mistra záporných rolí v posledních letech trápila řada chorob, mezi ty vážné patřil duševní boj s démony. Kvůli rakovině lymfatických uzlin a také částečnému ochrnutí ruky po těžkém úrazu ramene z domu prakticky nevycházel. Věděl o tom i jeho kamarád Radek Krejčí (57).

Právě Krejčí zorganizoval policejní zásah, to když mu Marek dlouho nebral telefon a ani neodpovídal na zprávy. „O víkendu se nikomu neozýval. Tak jsem šel po všech možných institucích,“ vysvětlil Krejčí.

A když se nakonec domohl pomoci, přišla ta nejhorší možná zpráva. „Nechal jsem otevřít byt. Bohužel už byl Vláďa mrtvý...“ informoval operní pěvec prostřednictvím facebooku.

Proč herec zemřel, zatím není jasné. Úmrtí potvrdila policie. „Sousedé měli obavy, v bytě se svítilo, ale nikdo neotvíral. Proto jsme ve spolupráci s hasiči vstoupili do bytu,“ řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Zároveň vyvrátil, že by Markovi někdo ublížil. „Cizí zavinění nebylo u zesnulého muže zjištěno. Podle všeho se jednalo o náhlé úmrtí,“ dodal Daněk.

Ochrnutí, maniodeprese, rakovina...

Z jeviště do ústraní odešel Marek v roce 2016. Kvůli částečnému ochrnutí a rakovině, s níž statečně bojoval, téměř nevycházel z bytu. Od 18 let se navíc potýkal s maniodepresemi. „Tělo se rozhodlo, že mi vrátí všechno, čím jsem ho za svého bujného života trápil,“ vysvětlil před časem Aha! okolnosti pádu, při němž si poranil rameno.

„Muselo být operováno. Zároveň se zjistil trvale poškozený ramenní nervový svazek a ochrnula a znetvořila se mi levá ruka. S divadlem byl a je konec,“ přiznal. Divadlo mu chybělo až do samého konce, byť ještě krátce spolupracoval s Říší loutek. „Přece si neprofňukám stáří!“ zaháněl chmury i za pomoci přátel, s nimiž zůstával v kontaktu hlavně na sociálních sítích.

Ačkoliv jeho typické ostré rysy nemoci změnily k nepoznání, fanoušci na herce a výrazné postavy, jež ztvárnil, nezapomněli. Vladimír Marek působil 18 let v královéhradeckém Divadle Drak, poté v pražském Divadle Na zábradlí a na muzikálových scénách divadel Ta Fantastika nebo Hybernia. Diváci mu tleskali za ztvárnění Šaška/Vypravěče v Johance z Arku, čaroděje Merlina v Excaliburu. Exceloval v představení Salome Brut i v klasice.

VIDEO: Dcera Ivy Janžurové Remundová z Divadla Kalich: Psychologický tah na vlastní mámu!

Video
Video se připravuje ...

Dcera Ivy Janžurové Remundová: Psychologický tah na vlastní mámu! Markéta Reinischová

Bouřlivý život

Ve filmu byl Marek nepřehlédnutelný coby mafiánský boss Pexeso v Perníkové věži (2002) nebo manažer Pavola Habery ve Fontáně pre Zuzanu 2. (1993). Poprvé o sobě ale dal vědět v šokujícím televizním experimentu Taneční zábava (1990) režisérky Jitky Němcové (70), v němž během hlavního večerního programu přepadl studio a hlasatelku Marii Tomsovou (69) s pistolí u hlavy držel jako rukojmí.

Své soukromí a neřesti Marek netajil. Prošel si alkoholovým i drogovým obdobím. Stejně bouřlivě si počínal i ve vztazích. Dva roky žil s herečkou Bárou Štěpánovou (61). „Bylo to krásné a byla to velká láska. Ale pak dostala Bára nabídku z Plzně a my se kultivovaně rozešli,“ prozradil s tím, že Báře nevadila jeho homosexuální orientace, o níž sám věděl od svých 15 let.

Lásku pak prožil s Jiřím Horským, ten však roku 1994 zemřel na AIDS, Vladimír o něj pečoval do samého konce. Vztah plný zvratů a emocí měl později i s fotografem Martinem Kámenem (38).

Marek zbožňoval svého již dospělého syna a vnučku, byl milovníkem psů, hudby, whisky, počítačovým a internetovým nadšencem. Užíval života plnými doušky.

Báseň o smrti

Na sklonku života Marek rozšířil své umělecké portfolio také na literaturu, jeho literární prvotinou byla sbírka básní s originálním názvem Moi. „Není to vybroušená poezie, nemá jeden styl, či téma. Pohybuji se od bonmotu k veselému říkadlu až po temnější kousky a černý humor,“ popisoval sbírku on sám. Z jedné jeho básně ovšem dnes až mrazí...

Chceš dýchat?

Tady máš můj dech.

Jenom až umřu,

jedno nevynech.

Zlíbej mi víčka

a zatlač je pevně.

Nemusím vidět,

co zbylo tu ze mě.

Fotogalerie
42 fotografií