Pohřbu národem milované „Popelky“ Libušky Šafránkové (†68) předcházelo veřejné rozloučení, které od 10 do 14 hodin mohli navštívit jak její příznivci, tak i kolegové z umělecké branže. Dostavil se například moderátor Aleš Cibulka (44), herečka Tatiana Dyková (42), dříve Vilhelmová, co sem dorazila i za svého manžela Vojtěcha Dyka (35), jenž je aktuálně na natáčení, herec Jan Potměšil (55) či manželská dvojice Igor Bareš (55) s Antonií Talackovou (42). Přístup fanouškům do obřadní síně byl znemožněn ve dvě hodiny, kdy se uvnitř začali všichni chystat na obřad jako takový.

Muzikanti se u dveří kostela houfovali už kolem druhé hodiny, takže bylo jasné, že zazní živá hudba. Připojil se k nim také muzikant Laco Déczi (83). Již kolem tři čtvrtě na tři přijel vozem první z velkých hvězdných hostí, herec a režisér Jan Kačer (81), jehož s Šafránkovou a jejím manželem Josefem Abrhámem (81) pojilo blízké přátelství. Kačerova manželka Nina Divíšková (†84) zesnula jenom několik dní po představitelce Popelky, a podle zdrceného vdovce právě skon Šafránkové uspíšil konec jeho milované manželky, dámy, co poslední léta bojovala s Alzheimerovou chorobou. Po dlouhou dobu seděl v autě a rozmýšlel, zda psychicky náročný zážitek, který ho čekal, vůbec zvládne. Svou ženu pohřbí následující den, v sobotu 26. června.

VIDEO: Jan Hrušínský a jeho projev na pohřbu Libuše Šafránkové

Na samotný obřad dorazila samá herecká esa: Naďa Konvalinková (70), Jan Hrušínský (66) s manželkou Miluší Šplechtovou (63), další manželský pár Barbora Hrzánová (57) s Radkem Holubem (52), Eliška Balzerová (72), Jiří Bartoška (74), anebo „první Popelka“, Eva Hrušková (69). A samozřejmě Libuščina rodina – manžel Josef, jenž se pro svůj zdravotní stav musel dopravit do kostela na pojízdném křesle, syn Josef s manželkou a dcerami, a také mladší sestra Miroslava (63). Všichni byli zničeni žalem z náhlého odchodu populární umělkyně, která byla podle všech, co ji znali, neskutečně normální, skromná a nenápadná, a přece neodolatelná a stále duchem velice mladistvá.

Kromě kněží promluvila také bývalá první dáma Dagmar Havlová (68), která s Šafránkovou bydlela v dobách jejich studií a povyprávěla několik rozkošných, vtipných historek třeba o jejich seznámení, a herec Ondřej Vetchý (59). Ten však na obřad dorazil s mírným zpožděním, a tak místo něj hovořil jako první Jan Hrušínský. „Byla krásná, stala se součástí našich životů, vepsala se do nás, zapsala se do naší DNA. Jako by probouzela to lepší v nás. Tato křehká, jemná, energická žena nám dala šanci vykročit pevným krokem v této nejisté době. Buď sbohem, Libuško,“ vzkázal pak Vetchý herečce, s níž hrál například v komedii Báječná léta pod psa.

VIDEO: Dagmar Havlová a její humorný projev na pohřbu Libuše Šafránkové

Video
délka: 03:45.32
Video se připravuje ...

Dagmar Havlová projev na pohřbu Libuše Šafránkové ČTK

Skupina Mig 21 v čele s frontmanem Jiřím Macháčkem (54) zahrála píseň Snadné je žít, zapěla operní pěvkyně Gabriela Beňačková (74), a zazněla i rozkošná píseň o štěňátkách, kterou nazpívala sama Libuška. Hlas z reproduktoru doprovodil dívčí sbor. Ze záznamu zazněly vzpomínky, například Vladimíra Procházky, ředitele Činoherního klubu, jenž o ní hovořil jako o nejtalentovanější herečce. „Tehdy jsem si řekl, že i když začínám, tak vím, že už nikdy nikoho takového nepotkám. Ať mi ostatní kolegyně prominou, ale bylo to tak.“ A to jsou slova, s nimiž rozhodně nelze nesouhlasit. Po Libušce Šafránkové zůstává v české kinematografii obrovská mezera, kterou nelze vyplnit…

Fotogalerie
292 fotografií