„Táta měl rakovinu plic a v těle měl menší nádor, který blokoval prokrvení hlasivek. Proto nemluvil. Toho se zbavil díky ozařovaní. Teď se mu vrátila rakovina plic, kdy napadla obal plic. Takže se mu to vrátilo,“ uvedl pro web ŽivotvČesku.cz Nedvědův syn Vojta s tím, že otce minulou neděli odvezl do nemocnice, protože se jeho zdravotní stav zhoršil.

„S hlubokým zármutkem a těžkým srdcem oznamujeme, že nás dnes ve večerních hodinách navždy opustil náš milovaný táta František Nedvěd,“ sdělil na facebooku krátce před jedenáctou v neděli večer.

Minulý týden v neděli jsem ho odvážel. V pátek jsme hráli v Olomouci. V sobotu vstal a byl ještě v pořádku, ale k večeru začal být unavený a ospalý. Říkal jsem si, že je to následkem koncertu, ale v neděli začal spát už pořád, tak jsem ho odvezl do nemocnice. Byl celý dehydrovaný,“ popsal poslední dny písničkářské legendy Vojta Nedvěd pro server Život v Česku krátce před smrtí táty.

Společně bratři Nedvědovi napsali hity, které se u ohňů na čundrech zpívají napříč generacemi. Pak se ale rozhádali tak nesmiřitelně, že ani Františkův vážný zdravotní stav se nestal důvodem odpustit si, aby jeden druhému opět otevřeli náruč. „Uzavřel se do vlastní ulity, ale já v podstatě taky,“ okomentoval tehdy pro Blesk situaci František Nedvěd společně s odhalením, že bratři si navzájem už ani nepřejí k narozeninám. A to ani přesto, že před koncem loňského roku František Nedvěd světu přiznal, že si od lékařů vyslechl děsivou diagnózu: rakovina. Oznámení tehdy přišlo společně s odhodláním nic nevzdat. Známý písničkář a kytarista nastoupil chemoterapii. Tu nakonec absolvoval v několika cyklech a musel na ni ještě i letos na jaře.  

VIDEO: Zemřel František Nedvěd: Co říkal o sporu s bratrem Janem?

Video
délka: 02:32.49
Video se připravuje ...

Zemřel František Nedvěd: Co říkal o sporu s bratrem Janem? MIRKA DVOŘÁKOVÁ, LUKÁŠ ČERVENÝ, LUDĚK MAZÁK

Zákeřná rakovina ale nebyla jediným závažným zdravotním problémem, který Františka Nedvěda v nedávné době postihl. Začátkem března roku 2020 podstoupil interpret megahitu s názvem Devatenáct operaci srdce. Během ní provedli lékaři v čele s kardiochirurgem Janem Pirkem (72) Františku Nedvědovi čtyřnásobný bypass. Na operačním stole zpěvák strávil dlouhých pět hodin. Náročnému a život zachraňujícímu zákroku předcházelo dvojité selhání srdce, které Františku Nedvědovi fungovalo na pouhých třicet procent. „Museli ze mne vypumpovat šestnáct litrů vody. Tu jsem měl v celém těle od nohou až po plíce,“ prozradil tehdy František.

Přestože jeho písničky jsou bytostně spjaté s atmosférou kempování a táborových ohňů, František Nedvěd byl rodilým Pražákem. Na svět přišel v září roku 1947 a vyrůstal v pražské čtvrti Spořilov. Spoustu času ale trávil v Lukách pod Medníkem na Sázavě. Podobně jako většina jeho vrstevníků i František Nedvěd začínal s beatem. S o rok starším bratrem Janem hráli ve skupině The Three Long Fingers a The Preachers. Později s Janem, Gustavem Blažkem a Jitkou Markovou založili trampskou skupinu Toronto, která se jednoho dne, asi pět minut před nástupem na pódium v pražské Lucerně, rozhodla změnit svůj název na Brontosauři.

Hrál rovněž s kapelou Spirituál Kvintet. Svému talentu ale František Nedvěd chtěl dát průchod samostatně, a tak se vydal v průběhu let na sólovou dráhu. Od roku 2013 vystupoval buď samostatně nebo s kapelou Tiebreak. Občas byl na pódiích k vidění a slyšení společně se synem Vojtěchem. Po Františku Nedvědovi truchlí žena Marie Nedvědová, se kterou přivedli společně na svět dva syny: Františka a Vojtěcha.

VIDEO: Jak bydlel František Nedvěd? Pustil nás do svého soukromí!

Video
délka: 02:48.17
Video se připravuje ...

Jak bydlel František Nedvěd? Pustil nás do svého soukromí! Mirka Dvořáková, Lukáš Červený, Luděk Mazák

Fotogalerie
45 fotografií