Jak se vůbec ocitl »rockový« Soukup na 11 let v Orchestru Ladislava Štaidla, který doprovázel Karla Gotta (†80)? To prozrazuje nová kniha Blesku Ladislav Štaidl Třetí král, která je ode dneška na trhu.

„To mi v dvaaosmdesátým zazvonil telefon. Byl to Karlův sekretář doktor Zítko a optal se mě, zdali bych s baskytarou nejel s Karlem na deset dnů na Kubu jako záskok, že Vincek Kumr musí na operaci slepého střeva. Odpověděl jsem okamžitě, že strašně rád. Když jsme se ale z Kuby vrátili, tak milý Vincek vzal kramle do Švýcarska, a tak za mnou přišel Láďa, jestli bych s Karlem nejel do NDR, tak jsem jel,“ vzpomíná Ondra.

Následně přišla otázka, jestli by nechtěl u Karla zůstat. „Láďa ke mně po zkoušce před koncertem přišel, vzal mě kolem ramen a řekl: Tak co, zůstaneš s námi? Bylo to takové zvláštní objetí, které jsem u něj později viděl mnohokrát. Když někoho měl opravdu rád, ale také když někoho potřeboval získat na svou stranu nebo potvrdit třeba i utilitární přátelství,“ popisuje Ondra. Měl tehdy velké dilema, protože do té doby dělal úplně jinou muziku. „No ale byla to po všech stránkách tak atraktivní nabídka, že jsem nemohl jinak než říct: Ano. Chtěl jsem auto. Na to bych si u Kocába nevydělal,“ komentuje Soukup.

Pražskému výběru se to ale vůbec nelíbilo, Michal Kocáb okamžitě napsal písničku SOS, kde se zpívá: Prachy, jenom prachy nečekají, jen po nich sáhneš a už tě mají... „No jo. Měli na mě vztek. Mně to bylo ale úplně fuk. To auto jsem si fakt koupil. Jen se divím, že ta písnička neurazila Karla s Láďou,“ přemítá Ondřej, pro kterého byl Štaidl jednou z nejcharismatičtějších, ale i z nejautoritativnějších osobností, s jakými se kdy setkal.

Že Gott se Štaidlovým orchestrem znamenal pro Československo obrovský příjem deviz a vydělával víc než Škodovka, ví každý. „Karel měl za koncert 70 procent a já dvě a půl procenta, což tehdy v přepočtu bylo asi 4000 korun. Šlo tedy o honorář přímo královský, neboť v tu dobu u nás měsíční plat činil max. dva a půl tisíce Kčs,“ říká Soukup. Podle Ondřejových informací tedy jediný koncert Gotta s Orchestrem Ladislava Štaidla v roce 1982 vydělal 160 tisíc korun československých. Přičemž Gott si vydělal 112 000 Kčs a odhadem: Štaidl 22 400 Kčs, Slováček 11 200 Kčs, Rokl 9400 Kčs a Soukup něco kolem oněch 4000 Kčs. A protože v tu dobu měl Slavík v západním Německu měsíčně něco kolem 15 koncertů, jeho měsíční šňůra vydělala 2 400 000 Kčs. A jemu samému 1 680 000 Kčs.

Extra speciál Třetí král o Ladislavu Štaidlovi
Autor: Blesk

Fotogalerie
66 fotografií