Coby křehkou princeznu Pampelišku nebo jako služebnou Rozálii z komediálního seriálu Byli jednou dva písaři ji diváci milovali. Přestože půvabná žena s melancholickýma očima na televizních obrazovkách a na prknech, která znamenají svět, vysloveně zářila, v soukromém životě štěstí neměla. Manžel Josef Čáp (†55) jí utekl k pěvkyni Gabriele Beňačkové (73) a zhrzená Klára, která s ním měla syna Filipa (49), se snažila smutek z rozpadu rodiny utopit v alkoholu. Stejně neslavně skončilo i hereččino druhé manželství.

Kombinace vodky s prášky ovšem vedly k tomu, že byla stále méně a méně obsazovaná, zapomínala texty a na plac chodila pozdě. Začátek konce pak přišel v momentě, kdy s ní Národní divadlo ukončilo zaměstnanecký poměr. „Vůbec to nečekala. A ztratila smysl života,“ řekl deníku Aha! její syn.

Dáma, která bývala jednou z nejvytíženějších hereček, náhle začala trávit celé dny po hospodách a ve společnosti štamgastů. Kolegové z branže na ni totiž velice rychle zapomněli, stejně tak i fanoušci, a ona zoufale toužila po jakékoliv společnosti. Nelibě nesla také nemilosrdné známky stárnutí ve své tváři. A protialkoholní léčení? To nepřipadalo v úvahu. „Musela by jít dobrovolně, ale k tomu ji nikdo nepřinutil. Nakonec pila tajně a tvrdila, že už nepije,“ vzpomínala na ni její kamarádka, herečka Luba Skořepová (†93).

VIDEO: Marie Tomsová o zpěváku Milanu Černohouzovi (†77): Byl nedoceněná osobnost!

Video
délka: 01:07.76

Tomsová o zpěváku Černohouzovi (†77): Byl nedoceněná osobnost! Hana Höschlová, Jan Jedlička

Půl roku před svým skonem Jerneková upadla a nešťastně si zlomila nohu v kyčelním kloubu. Od té doby už téměř nevycházela z bytu, ode všech se izolovala - a osamocená i zesnula. Její tělo bylo objeveno v jejím luxusním bytě na Smetanově nábřeží poté, co všímavá sousedka nahlásila policii, že ji už podezřele dlouho neviděla… „Jelikož hrozilo prodlení, vnikli policisté za účasti svědků do jejího bytu. Tam zjistili, že je Klára v bytě a nejeví už známky života. Byl přivolán lékař, který konstatoval smrt a nařídil pitvu,“ řekla v roce 2003 Blesku mluvčí pražské policie.

Pohřeb Kláry Jernekové se uskutečnil 12. srpna, přesně v den jejího svátku, ve strašnickém krematoriu. Její ostatky pak syn Filip vhodil do Vltavy. „Maminka milovala pohled na Vltavu, chodila se sem v dětství koupat. Proto jsem její popel vysypal pod jezem do řeky,“ vysvětlil Blesku.

Po mamince ho čekalo skutečně pohádkové dědictví: „Klára neměla o peníze nikdy nouzi. Potrpěla si na luxus, nosila norkové kožichy a brilianty. Zůstal po ní krásný byt na Smetanově nábřeží, který má hodnotu asi dvanáct milionů korun a nacházejí se v něm starožitnosti, vzácné obrazy i perské koberce. Dále restituovala a prodala dům na Vinohradech a za Prahou měla statek s rybníkem,“ prozradila Blesku jedna z dávných kamarádek Jernekové. Smutek nad jejím brzkým skonem mu to však jistě dostatečně nevynahradilo…

VIDEO: Oblékl Baarovou i Princeznu ze mlejna: Se scénografem Růžičkou (†74) se loučil i Zdeněk Troška.

Video
délka: 01:26.52

Oblékl Baarovou i Princeznu ze mlejna: Se scénografem Růžičkou (†74) se loučil i Troška. Veronika Kuželková, Aleš Brunclík

Fotogalerie
21 fotografií