O drsné realitě, kterou režisér prodělal, věděl doteď jen malý okruh lidí. Tvůrce trháku Vlastníci se zkrátka inspiroval vlastní sousedskou válkou, kterou nakonec nevyhrál. Podkrovní byt v pražských Holešovicích opustil a teď žije na vodě. 

„Normálně jsem kapituloval! Nechci nikoho hanět, ale současný princip vyžadující stoprocentní souhlas všech neumožnil vznik výtahu v domě. Vidina toho, že nevznikne, mě donutila zajímat se o jiné možnosti bydlení,“ prozradil v talk show Luděk Staněk se baví na Mall.tv Jiří Havelka, který kvůli hádkám ustoupil i z pozice místopředsedy společenství vlastníků jednotek (SVJ).

Filmem Vlastníci chtěl veřejně upozornit na problémy, které se při jednáních SVJ dennodenně po celém státě stávají. Věřil, že se situace zlepší. „Částečně jsem doufal, že prostřednictvím filmu dojde k nějaké reflexi. Jenže ta reflexe v sále probíhá na lince: Podívej, jací jsou ti druzí! Nikdy ne: Podívej, jaký jsem já,“ nedělá si iluze.

VIDEO: Někdejší veganka a hvězda Vlastníků Tereza Ramba přiznává: Žeru hrozně a všechno!

Video
délka: 01:55.52
Video se připravuje ...

Někdejší veganka Tereza Ramba přiznává: Žeru hrozně a všechno! Může za to miminko? Kisa Císařová

I když něco přece jen vyšlo. „Přišlo několik diváckých reakcí, že na schůzích občas zaznívá: Nebuďme jako ve Vlastnících, pojďme to pořešit, a to mi přijde jako dostatečné,“ dodal.

O práci má po získání Českého lva režisér postaráno. „Začali mi chodit nabídky jak jiných scénářů, abych je zrežíroval, tak abych sám vyvíjel další film. Nechávám to teď volně plynout. Cítím, že postup, jakým jsem zvyklý pracovat a přemýšlet o divadle, se ve filmu uplatňuje obtížněji. Potřebuju nejistotu, neumím dát garance a záchytné body, takže hodně záleží na producentovi, který je ochoten na takové podmínky přistoupit. Myslím, že právě tím se to samo vytříbí,“ říká Havelka. Tvůrčí svobodu dopřává nejen hercům Dejvického nebo Národního divadla, ale i svým studentům na DAMU, kde už 15 let učí.

VIDEO: Aňa Geislerová na Českém lvu: Kam schovala všechny své ceny?

Video
délka: 01:15.76
Video se připravuje ...

Aňa Geislerová na Českém lvu: Kam schovala všechny své ceny? Markéta Reinischová, Jan Jedlička

Fotogalerie
33 fotografií