Manželka Johana (72) s láskou vzpomíná na milovaného muže, děti Berenika (45) a Patrik (51) na tátu a fanoušci si nyní připomínají odchod nekorunovaného krále českého komiksu. Tím vším byl Kája Saudek.

Narodil se 13. května 1935 a z matčina lůna na svět nevykoukl sám. Spolu s ním před 85 lety přišel do rodiny bankovního úředníka i jeho bratr – dvojče Jan. Na sklonku války se kvůli svému židovskému původu a tomu, že byli dvojčata, dostali do speciálního koncentračního tábora. Oba naštěstí přežili a s postupem let a věku se stali uměleckým tandemem, který nemá v české kultuře obdoby.

Zatímco Jan se našel za hledáčkem fotoaparátu, Káju natolik okouzlily komiksy, a to především ty americké, že se stal jejich kreslířem. Jeho bezesporu nejslavnějším dílem je komiks Muriel a andělé z roku 1969. Ten se dokonce stal nejlepším českým komiksem všech dob.

VIDEO: Johana Saudková, vdova po Kájovi Saudkovi (†80): Už ho může pohřbít!

Video
délka: 01:43.15
Video se připravuje ...

Johana Saudková, vdova po Kájovi Saudkovi (†80): Už ho může pohřbít! Eliška Vinterová, Lukáš Červený

A právě Muriel se stala zdrojem velkých sporů. Ty zapříčinil aukční katalog Muriel a andělé, který vydala v roce 2014 společnost 1. Art Consulting Brno. Katalog totiž obsahoval reprodukce originálních výkresů legendárního komiksu a měl doprovázet aukci. Kájova manželka Johana tehdy prohlásila společně s dalšími příbuznými, že se nejedná o aukční katalog, ale o nelegální publikaci. Podle nich tak došlo k porušení autorských práv a u soudu žádali od aukční společnosti milion korun. Vrchní soud dal nicméně za pravdu aukční společnosti. Nejen že tak dědicové po Kájovi Saudkovi nedostali ani korunu, museli navíc uhradit 250 tisíc za náklady na řízení.

Na Saudkových komiksech byla vždy patrná láska a obdiv k ženskému tělu. S postupem let se Kájovy kresby stávaly čím dál erotičtější, až je někteří neváhají označit za porno. Spokojený život oceňovaného umělce drasticky utnul osudný den v dubnu roku 2006. Tehdy Kája Saudek upadl do kómatu poté, co mu zaskočilo špatně rozkousané sousto. 

Jeho dvojče Jan ale bratra nešetřil a tuhle verzi, s níž přišla jeho rodina, razantně popřel. Prohlásil totiž, že Kája měl velké problémy s alkoholem a potkalo ho přidušení zvratky, které je velkým rizikem pro všechny opilce. Tak či tak, od té doby byl Kája Saudek upoután na lůžko v motolské nemocnici, kam ho manželka a nejbližší rodinní příslušníci chodili pravidelně navštěvovat. Kdysi uznávaný malíř byl schopen otevřít oči a dokonce přijmout rozmixovanou potravu, své okolí už ale bohužel nevnímal. 

VIDEO: Manželka Káji Saudka prozradila podrobnosti jeho smrti!

Video
délka: 00:59.56
Video se připravuje ...

Manželka Káji Saudka prozradila podrobnosti jeho smrti! David Turek

Fotogalerie
29 fotografií