Fred, jak mu říkají přátelé, si přizval ke spolupráci kytarového virtuosa Štěpána Raka (74). Než koronavir zavřel veškerému umění dveře, stihli spolu v půlce března připravit koncert s názvem Cesty naděje. Bylo to symbolické, protože naději těžce zkoušený Strejček nikdy neztratil. Podle přátel to byl dokonce on, kdo utěšoval životní partnerku Jitku Molavcovou (70), že bude zase líp. Přitom prošel peklem.

Plicní ventilátor

V roce 2018 si byl zaběhat jako obvykle a ráno už nebyl schopen pohybu. Představitel pohádkového Plaváčka musel být tři čtvrtě roku napojený na plicní ventilátor. Na vině byl vzácný Guillain-Barré syndrom, kterým trpí v republice asi sto lidí. „Beru to jako životní úděl. Nepokládám se za nemocného, je to životní úkol. Mám ve svých osmasedmdesáti letech oč usilovat,“ prohlásil optimisticky Alfréd.

VIDEO: Manžela Molavcové po roce a půl pustí z nemocnice!

Video
délka: 03:08.48

Vondráčková balí kufry a vrací se do Česka! A manžela Molavcové po roce a půl pustí z nemocnice! Martin Balcar, Lukáš Červený

Nezlomil hůl

A osud ho odměnil. Mohl svým podmanivým hlasem v sanatoriu Charlotte zase promlouvat k divákům. I když zatím z invalidního vozíčku. „Fred je příklad člověka, který nezlomí hůl a bojuje. Je obdivuhodně statečný,“ řekl deníku Aha! producent Tomáš Ságl (48). První přítelovo vystoupení po napadení virem si nenechal ujít.

Syndrom útočí na míchu

Guillain-Barré syndrom je vzácné zánětlivé onemocnění, které postihuje nervovou soustavu. Postižení nervů vycházejících z míchy a jejich obalů má za následek těžký výpadek jejich funkce, ztrátu pohyblivosti i citlivosti v postiženém úseku. Nemoc má tendenci postupovat odzdola nahoru, a tak ochrnutí dolních končetin přechází v poruchu citlivosti kůže trupu a míří stále výš. Největším ohrožením je riziko udušení kvůli ochrnutí bránice a mezižeberních svalů.

VIDEO: Vondráčková koupila nemovitost v centru Prahy. Bude se Kuklová vdávat? A druhá šance Robinsona! 

Video
délka: 02:47.28

Vondráčková koupila nemovitost v centru Prahy. Bude se Kuklová vdávat? A druhá šance Robinsona! Blesk TV

Fotogalerie
10 fotografií