Jan Růžička se narodil v roce 1946 v Brně, na Janáčkově akademii múzických umění vystudoval obor činoherní režie. Poté působil ve stálém angažmá v divadlech v Opavě, Uherském Hradišti a Mostě jako režisér, výtvarník, dramaturg a šéf výpravy.

Umělci vzdal na sociální síti hold i jeho kamarád a spolupracovník, režisér Zděnek Zelenka. „ Spolupracoval jsem s ním na muzikálu Mefisto. Měli jsme legraci z toho, že si nás lidi často pletli, byli jsme si podobní. Honzo, díky za vše a klid Tvé neklidné duši! Ahoj, zz,“ napsal na facebooku.

Od začátku 80. let pracoval na volné noze jako kostýmní výtvarník a scénograf a podílel se na desítkách inscenací v několika divadlech. Například v Národním divadle spolupracoval s režisérkou Janou Kališovou a scénografem Miloněm Kališem na inscenacích Dvě vdovy (1996), La traviata (1998) a Don Giovanni (2000).

Podílel se na řadě filmů

Jeho charakteristické výtvarné pojetí scény je zaznamenáno v řadě českých i koprodukčních filmech a seriálech, například Skalpel, prosím, Citlivá místa, Žabí král, Největší z pierotů, Mladý Ivanhoe a další. Růžičkova tvorba zahrnuje i práci na animovaných filmech, věnoval se tvorbě písňových textů a scénářů a občas i činoherní režii.

Fotogalerie
11 fotografií