Boris Rösner byl známým divadelním hercem s hlubokým hlasem. Zahrál si v celé řadě filmů a seriálů, například v pohádce Sedmero krvavců, kde ztvárnil zákeřného Chrta, v Chobotnicích z II. patra, kde se stal tajemným panem Andreadisem, či v komedii Černí baroni, kde si zahrál aristokratického doktora Macháčka. Narodil se 25. ledna 1951 a pocházel z umělecké rodiny. Také u něj byla konzervatoř jasnou volbou a stal se z něj herec par excellence.

Přestože na televizních obrazovkách obvykle ztvárňoval záporné postavy, v soukromí byl gentlemanem a zásadovým mužem, co nikdy nevstoupil do komunistické strany, přestože mu to bylo opakovaně nabízeno. Z principu odmítal účinkování v reklamách a od dětství trpěl bolestmi: Jako malý oslepl na jedno oko, do kterého se mu dostaly střepy z žárovky. Operace bohužel nebyla možná, aby se neporanilo i druhé oko, takže trpěl častými bolestmi hlavy a migrénami.

V pozdějším věku pak onemocněl zákeřnou rakovinou plic a v pouhých pětapadesáti letech jí podlehl. Kvůli náročným chemoterapiím a ozařování se mu navíc předtím zhroutil obratel a musel se pohybovat na vozíčku… „Věřil ale, že se z toho dostane. Nebál se a velmi otevřeně o své nemoci mluvil,“ prohlašoval ale jeho herecký kolega Jiří Štěpnička (73).

Ke smrti ovšem Rösner přistupoval s až nečekaným klidem. Byl totiž pevně přesvědčený, že za ni může jejich rodinné prokletí. Nikdo z rodu Rösnerů se totiž nedožil víc než pětapadesáti let. Matka Jarmila Horská, herečka, co mu předala nadání nejen herecké, ale i pohybové, zesnula v třiapadesáti. A jeho otec, skladatel a herec Mirko Čech, odešel v pouhých devětačtyřiceti letech. „Musím přežít tu třiapadesátku a bude to dobrý,“ říkával. Bohužel, seniorského věku, ani prvního vnoučete, které mu dala jeho dcera Gabriela (44), se už Rösner nedočkal.

VIDEO: Nejlepší scény majora Terazkyho v Černých baronech, kde si Boris Rösner zahrál vojína Macháčka, inteligentního právníka

Video
Video se připravuje ...

Nejlepší scény majora Terazkyho v Černých baronech YouTube.com

Ona kletba se s jeho rodem táhne už od dob, kdy jeden z jeho předků, údajně člen bohaté šlechtické rodiny z Německa, spáchal hrozivý čin. Sixtus Rösner prý v dobách, kdy se ještě spory mezi muži řešily souboji na život a na smrt, zavraždil svého vlastního švagra: a zdrcená vdova pak proklela všechny jeho potomky. Žádný z nich se nesměl dožít více let než 55, což byl věk zabitého muže... Není divu, že poté, co přišel o rodiče, obával se brzkého konce i sám Boris. Než ale zesnul, jeho myšlenky patřily právě dceři, již velice miloval. Údajně prý zapřísahával Boha, aby byl posledním, koho si kletba vezme, a aby se už nedotkla jeho milovaných…  

Před smrtí neskutečně trpěl, a když pak koncem května roku 2006 přišla, byla pro něj vlastně vysvobozením. Tentýž rok v říjnu obdržel in memoriam od prezidenta republiky medaili Za zásluhy I. stupně. Jak jeho herečtí kolegové dodnes s dojetím vzpomínají, ještě pár týdnů před smrtí se rozhodl navštívit místa, která mu byla tak drahá. Procházel se Národním divadlem, usmíval se na ostatní herce, a v duchu se se všemi loučil. Zamířil i do Divadla na Palmovce. „Prošel si celou budovu, pohladil křesla v hledišti, chvilku postál na balkóně a koukal dolů. A potom tiše odešel,“ popisovali s pohnutím. Šarmantním zkrátka zůstal až do konce...

VIDEO: Chamtivost a ješitnost! Václav Vydra prozradil, proč nevzniklo pokračování Černých baronů

Video
Video se připravuje ...

Chamtivost a ješitnost! Václav Vydra prozradil, proč nevzniklo pokračování Černých baronů Kisa Císařová

Fotogalerie
21 fotografií