V Římě zemřela v noci na pondělí herečka Jitka Frantová Pelikánová. Bylo jí 87 let. Rádio Frekvence 1 o tom informoval její spolupracovník Stefano Di Rienzo. 

Od ledna bojovala herečka se zdravotními problémy, měsíc byla hospitalizována v nemocnici. „Hodně jsem zhubla, ale nabírám zpět. Mé onemocnění ale nesouviselo s koronavirem,“ řekla ještě před víkendem rádiu Frekvence 1. „Jsem nyní doma a nikam nechodím. Napsala jsem další představení a věřím, že se brzy budu moci vrátit na scénu,“ doufala. Bohužel to se nestalo. 

Ještě v neděli napsala herečka dopis našemu prezidentovi Miloši Zemanovi, jehož byla příznivkyní. Předání dopisu zprostředkoval rozhlas. Ani Zeman na ni nezapomněl, a proto se nyní vyjářil k jejímu úmrtí. „Jitko, měl jsem Tě moc rád. Byla jsi obdivuhodná herečka. Světlo věčné ať Ti svítí! Tvůj Miloš Zeman,“ uvedl v pondělí na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Smrt Frantové Pelikánové zasáhla i její přátele a kolegy. „Dnes odešla! Nejkrásnější oči, jaké jsem kdy viděla! Zavřely se! Tak plné světla, energie, nekonečných projektů! 20 let přátelství! Tolik lásky a obdivu vůči ženě, která byla žijící legendou! Odešla a v pražském jaru bude na těch okvětních lístcích růží, nesmrtelná v mé mysli a v mém srdci! Budu tě navždy milovat!“ napsala na sociální síť tanečnice Alejandra. 

Emigrace do Itálie

Se svým manželem Jiřím Pelikánem, někdejším ředitelem Československé televize a v letech 1955 až 1963 generálním tajemníkem a předsedou Mezinárodního svazu studentstva, odešla herečka do exilu v roce 1969. Díky jazykovým schopnostem se uplatnila na divadelních scénách v Itálii, Německu i Rakousku. Ve Vídni například ztělesnila hlavní postavu v Čapkově Věci Makropulos, za roli Madame Pace v Pirandellově hře Šest postav hledá autora získala v Itálii hereckou cenu Protagonisti. Účinkovala též v televizi. Ještě v Československu si zahrála například v seriálu Robot Emil a pořad byl zastaven poté, co emigrovala.

Jiří Pelikán v emigraci využil četné mezinárodní kontakty, které nasbíral jako ředitel televize v uvolněných 60. letech, nakonec získal italské občanství a v roce 1979 se stal poslancem Evropského parlamentu. Politickou podporu našel v socialistické straně Bettina Craxiho, který díky finanční pomoci umožnil vydávání časopisu Listy. Ten byl tajně dopravován a rozšiřován v Československu, což vyvolávalo pozornost československé tajné bezpečnosti, která Pelikánovy pronásledovala.

Jiří Pelikán zemřel v roce 1999, jeho manželka v Itálii žila až dosud, do vlasti se pravidelně vracela a pohostinně hrála divadlo.

Fotogalerie
14 fotografií