První dáma Ivana Zemanová: Moc málo a moc pozdě

Po manželce našeho prezidenta se od začátku pandemie slehla zem. První dáma nikdy nebyla na veřejné vystupování, ale v době tak náročné pro každého občana se měla překonat a být svojí charitativní činností inspirací pro ostatní. Což se bohužel nestalo. Teprve před pár dny vydal Hrad jedinou fotografii, na které je první dáma, kterak nakládá do prezidentského auta tašky pro domov seniorů. V bílé halence s transparentními rukávy, které jsou jí průhledností s ohledem na věk i daným partiím nepřítelem. Opět se tu projevila absence stylisty, neb černobílá kombinace opticky přidává na objemu horní části těla. Ivana Zemanová svou roli bohužel nezvládla ani jednáním, ani stylem. A svým těžkopádným chováním v nouzovém stavu mi stále víc připomíná někdejší první dámu Československa Martu Gottwaldovou. V pozici první dámy působila jako pomyslný slon v porcelánu a se svým postavením na Hradě se nikdy nesžila.

První dáma Ivana Zemanová pomohla seniorům potravinovými doplňky. (15. 4. 2020)
Autor: Instagram Pražský hrad - KPR

Dagmar Havlová: Bývala první dáma boduje

Naprostým opakem je dle mého bývalá první dáma, která se ihned po začátku pandemie vrhla na domácí šití roušek. Vyrobila jich něco přes 5 000 kusů a osobně je rozvážela do nemocnic, léčeben a domovů důchodců. Při tom neopomněla držet svůj elegantní styl. Černý monolit svetru a kalhot rozbila kvalitním kašmírovým kabátem v camel odstínu. Cross body kabelka i boty bez podpatku jsou praktickým rozhodnutím, neb sama nosila velké krabice a rozdávala je zdravotníkům. Snad jen ochranné rukavice chybí. Bývalá první dáma se ukázala jako žena činu, která nemá problém sednout za šicí stroj a vyrábět ve velkém roušky pro občany země, na které jí evidentně stále velmi záleží.

Bývalá první dáma České republiky Dagmar Havlová šije roušky a pomáhá, kde se dá.
Autor: Instagram: Dagmar Havlová

Monika Babišová: Omyl lesní víly

Choť premiéra Andreje Babiše si vždy užívala oficiální zahraniční návštěvy, při kterých s manželem zastupovala naši zem. Reprezentaci nejspíš spatřuje především v nošení luxusních outfitů, které jsou pro ni prioritní a neváhá za ně utratit statisíce. Když přišla pandemická krize a měla ukázat podporu občanům, kvapně zmizela ze scény, jako by se jí osud republiky netýkal. Stačilo vyjádřit alespoň účast, přidat slova podpory, šít roušky. Místo toho informovala média pouze o tom, jak doma pečuje o svého muže. Zatím poslední absurdní tečkou bylo velikonoční video, kdy v dlouhých šatech a v roušce utíkala na zahradě před svým chotěm. Čekala bych, že manželka premiéra bude zachycena při aktivní pomoci v praktickém oblečení tomu odpovídajícímu. Ne v naaranžovaném PR videu, ve fialovém hábitu a ve snaze působit jako submisivní lesní víla. Její přístup dle mého soudu absolutně neodpovídá situaci ani jejímu postavení.

Velikonoce u Babišů: Andrej Babiš s manželkou Monikou v rouškách (12.4.2020)
Autor: Facebook - A. Babiš

Zuzana Čaputová: Pakt ženské elegance a rozumu

Jediná dáma tohoto seznamu, jež není manželkou, ale samotnou prezidentkou. Podstatné je, že hlava sousedního státu dokáže pozvednout morálku svých občanů empatickými proslovy a namísto chaotických rozhodnutí se staví do role sebevědomého leadera. Tím občanům dodává potřebnou oporu. Navíc, jako první žena ve vysokém politickém postavení předvedla, jak se dá rouška sladit se zbytkem outfitu a využít tak nejen její funkci, ale i formu. Jako jedna z mála na politické scéně navíc neustále nosí ochranné rukavice, a to ke všem svým outfitům. Nejčastěji volí minimalistické šaty obepínající postavu a k nim bílou či stejně barevnou roušku. Při setkání v prezidentském paláci vynesla jednoduché slušivé pouzdrovky v odstínu mint, k nim ladící ústenku, bezchybné tělové lodičky a bílé rukavice. Její modely jsou i při absenci výstřihů a krátkých délek velmi ženské a elegantní. Z mého pohledu situaci zvládá sebejistě, s přehledem a stala se i vzorem, jak z roušky vytvořit módní doplněk.

Melania Trump: Atraktivní opora lidu

Manželka amerického prezidenta to kvůli srovnávání s bývalou první dámou, sympatickou a oblíbenou Michelle Obama, neměla úplně lehké. Ovšem koronavirovou krizi zatím zvládá s grácií a o mnoho lépe než její manžel. Na svém instagramovém profilu doporučuje nošení roušek, vysvětluje důležitost dodržení hygienických zásad a promlouvá k občanům i dětem. Nemůžeme opomenout ani styl, kterým se v době pandemie prezentuje. Volí značně jednoduší a méně formální outfity než obvykle. Především bílé či černobílé kombinace, ve kterých i přes jejich minimalismus působí atraktivně. Výjimku udělala při velikonočním čtení pohádky dětem, kdy oblékla slušivé přepásané šaty košilového střihu pod kolena v úžasném smaragdovém odstínu a lodičky stejné barvy. Melania tak dle mého dokázala, že ve vyhrocených situacích dokáže být oporou svému lidu a zvládá si udržet i odpovídající styl první dámy.  

Fotogalerie
118 fotografií