Po vojenské službě se v roce 1990 teprve jednadvacetiletý Gross zapojil do politického dění. Byl inteligentní, svědomitý, měl nadějné vyhlídky. A co hlavně – oplýval mimořádnými komunikačními schopnostmi, které ho krátce po vstupu k Mladým sociálním demokratům obdařily postem předsedy strany.

Gross ale mířil vysoko, tam, kam se v jeho věku téměř nikdo jiný nepodíval. Pozic tak za patnáct let působnosti v politice získal mnoho – od poslance a místopředsedy Poslanecké sněmovny přes ministra vnitra po vytoužený post předsedy vlády, jehož se chopil v březnu 2004. Stal se nejmladším premiérem v historii ČR a jedním z nejoblíbenějších politiků. Jeho působnost však měla být krátká a rychle spět k hořkému konci.

Když si novináři v roce 2005 posvítili na majetkové poměry vrcholových politiků, nedokázali pochopit, jak si Gross v roce 1999, kdy se stále potloukal v Poslanecké sněmovně a platové ohodnocení neměl příliš vysoké, mohl dovolit koupit byt za částku převyšující čtyři miliony korun.

Z počátečního pokrčení rameny se vyklubal štědrý strýček Vik, který měl Grossovi na byt v Barrandově půjčit. Jak se později ukázalo, strýček byl nemajetný a nic z toho, co Gross a jeho rodina tvrdili, jednoduše nesedělo. Rozpoutala se ohromná kauza, kterou chtěl premiér uklidnit proslovem ve Sněmovně, v němž zazněla ona památná větička „Ten původ (peněz) je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže“. Případ vyvrcholil Grossovým odstoupením z postu premiéra a odchodem z politické scény, osm měsíců od zvolení do vedení vlády.

Gross politiku nahradil právničinou, nedokázal se ale vyhnout sílícímu veřejnému zájmu. Skandály se začaly kupit, nejasný původ peněz na pořízení bytu totiž nebyl jedinou kauzou. V roce 2007 vydělal desítky milionů korun díky obchodu s akciemi jednoho z nejvýznamnějších tuzemských obchodníků s elektřinou, firmy Moravia Energo. Expremiér dva roky po odchodu ze Strakovy akademie podíly nakoupil za 20 milionů korun, aby je po půlroce prodal více než pětkrát dráž. Pozornost vzbudily i firmy, jež obchod umožnily. Obchodem, který Grossovi zajistil pohodlný život nebo dal možnost pořídit si dům na pražském Slivenci a byt na Floridě, se později zabývala i protikorupční policie, případ ale odložila.

Expremiér trpěl amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), závažnou nemocí, která způsobuje postupné ochrnutí končetin. Na sklonku života dělalo Grossovi problém vyjít do schodů nebo zvednout ruce. Nemoci podlehl 16. dubna 2015.

VIDEO: Denisa a Natálka Grossové s Amélií Zedníčkovou na koncertě Botox

Video
délka: 01:59.52

Denisa a Natálka Grossové s Amélií Zedníčkovou na koncertě Botox David Turek, Jan Jedlička

Fotogalerie
74 fotografií