Známý umělec Juraj Herz, jenž natočil celou řadu jedinečných snímků, se narodil na Slovensku do židovské rodiny, která ho však v roce 1943 nechala z obav před transportem do koncentračních táborů pokřtít. Přestože se před Němci snažili ukrývat, celá rodina nakonec skončila v místech, z nichž se mnozí lidé již nevrátili - v Ravensbrücku a Sachsenhausenu. Přežili všichni, ale malý Juraj unikl smrti jenom o pouhý vlásek, jak alespoň prozradil v dokumentu České televize Vlaky do nenávratna. Už byl ve skupině, která měla jít do takzvaných nechvalně známých sprch, kde lidi zabíjeli plynem. „Ten den ale nešel plyn. Šťastná náhoda,“ vzpomínal na osudovou chvíli.

Po skončení války Herz vystudoval nejprve uměleckoprůmyslovou školu v Bratislavě v oboru fotografie, poté DAMU v Praze, kde se zaměřil na obor režie a loutkoherectví. Byl ve stejném ročníku jako známý režisér a výtvarník Jan Švankmajer (85). Přestože byl talentovaný, mnoho jeho filmů skončilo v takzvaném komunistickém trezoru - například legendární Spalovač mrtvol, v němž zazářil Rudolf Hrušínský (†73). V době nastupující normalizace byl jeho snímek až příliš provokativní. „Najednou získal na strašlivé aktuálnosti, protože byl o konformistovi. Po srpnu se nejžádanějšími typy stali právě konformisté. Najednou byl zoufale aktuální: o lidech, kteří otáčeli. Proto ho zakázali,“ myslel si Herz.

Jeho filmy tehdejším cenzorům nešly na ruku, a tak se neustále potýkal s nejrůznějšími nařízeními a zákazy. Kádrový profil si mohl vylepšit tím, že natočí příběh z prostředí dělnické třídy, jenže ani komedie Holky z porcelánu hlavouny nepotěšila. Hlavní hrdinky se podle tehdejšího režimu chovaly až příliš… uvolněně. Poté, co v trezoru skončila i středověká satira Straka v hrsti, rozhodl se Herz emigrovat do Německa, kde působil v televizi. Dá se tedy říct, že celý život bojoval s osudem, s politiky a se zákazy - na lopatky ho ale položila až cévní mozková ataka, s níž se pak potýkal dlouhých pět měsíců.

„Lékaři byli bezradní, nedokázali sami upřesnit, co to vlastně je, jak z toho ven. Víc pro něho už v nemocnici udělat nemohli, a tak ho propustili s tím, že v domácím prostředí se to možná zlepší...,“ popisovala jeho partnerka Martina Hudečková (56), která kvůli péči o 28 let staršího přítele omezila i práci. Podle svých vlastních slov mu tím chtěla vrátit všechny ty krásné roky, které spolu prožili… Herz vážné nemoci podlehl osmého března 2018 a před svým skonem vyjádřil dvě přání. Nepřál si veřejný pohřeb a svěřil se, že by byl rád rozptýlen mezi vrbičkami na milované chalupě na Jindřichohradecku.

Veřejný pohřeb sice neměl, ale zato jeho dcera Annelie (31), manažerka kavárenské sítě, kterou režisér počal s herečkou Terezou Pokornou (59), přesně rok po jeho smrti připravila v bývalém kině Illusion na Vinohradské třídě alespoň velké rozloučení s přáteli. Během toho se promítaly i ukázky z Herzových osobitých filmů.

Nejisté je také to, co se stalo s jeho ostatky. Na své přání byl sice zpopelněn, ale ještě minulý rok jeho urnu u sebe skladovala Hudečková… „Samozřejmě že mu přání splníme, otázkou je ale kdy. Ještě jsme se na tom jako celá rodina nedohodli,“ nechala se slyšet herečka, která s Herzem žila devět let, ale snubního prstýnku se po celou dobu jejich vztahu nedočkala.

VIDEO: Drsně upřímný Juraj Herz (†83): O slavné herečce řekl, že je pí*a! O které?

Video
Video se připravuje ...

Drsně upřímný Juraj Herz (+83): O slavné herečce řekl, že je pí*a! O které? DAVID TUREK, JAN BRUNCLÍK, JAROSLAV BOUDA

Fotogalerie
29 fotografií