Iva Janžurová v druhém úspěšném snímku Radka Bajgara (po tragikomedie Teorie tygra) je učitelkou v penzi, která si pořídí zbraň a učí se střílet s úmyslem ztrestat místního strůjce zla v podání Martina Hofmanna. Snímek získal jedinou nominaci na Českého lva. Janžurová se o něj utkala s Dagmar Havlovou, Terezou Ramba, Eliškou Křenkovou a Jenovéfou Bokovou. Lva ukořistila Ramba.

Kdyby Janžurová letos sošku získala, byl to již její třetí lev za ztvárnění klíčové postavy. První dostala za roli nevěsty v povídkové komedii Co chytneš v žitě z roku 1998. Druhou jí vynesla úloha matky v road movie Výlet (2002).

Dostala metál od Klause 

Kromě toho je herečka držitelkou mj. Ceny Thálie a Ceny Alfréda Radoka. V roce 2006 jí tehdejší prezident Václav Klaus udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Medaili za zásluhy o stát. Roku 2014 byla v TýTý 2014 uvedena do Dvorany slávy a následující rok převzala z rukou prezidenta MFF Karlovy Vary Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za celoživotní přínos kinematografii.

Janžurová, která je obdařena neuvěřitelným komediálním talentem, na divadelních prknech a před kamerou ztvárnila stovky postav. Do hlavních rolí ji na stříbrné plátno prosadil již roku 1966 režisér Karel Kachyňa psychologickým válečným drama Kočár do Vídně.

Nezapomenutelné jsou výkony Ivy Janžurové v komediích Penzion pro svobodné pány, Svatba jako řemen, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Pane vy jste vdova, Což takhle dát si špenát, Zítra to roztočíme drahoušku…! či Marečku, podejte mi pero! a v dramatech Petrolejové lampy nebo Morgiana.

Janžurovou má ráda i kamera televizní. Zahrála si v řadě TV inscenací, pohádek a seriálů. Jmenujme např. seriály Arabela, Nemocnice na kraji města, Dobrá voda, Létající Čestmír, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Cukrárna, z poslední doby pak Doktoři z Počátků a Ohnivý kuře.

Fotogalerie
32 fotografií