Chalupa na prodej se nachází v Martinicích u Onšova na Pelhřimovsku. Sloužila především jako rekreační místo oblíbené režisérky, nyní ji však podle sdělení sousedů její blízcí prodávají zhruba za tři a půl milionu korun.

Místním se ale číslo moc nezdá, takovou cenu podle nich chalupa nemá. Přidanou hodnotou je ale fakt, že patřila režisérce komedie století. O jejím pobytu ve vesnici promluvil jeden ze sousedů: „Paní Poledňáková se sem před lety vracela celkem často. Měla navíc hospodyni, která sem dojížděla z Humpolce také později na chalupu dohlížet. Režisérka si ale od místních udržovala velký odstup. Sice pozdravila, ovšem to bylo tak všechno.“

Podle všeho chtěla mít svůj klid. „Nechtěla, aby o jejím pobytu tady někdo věděl, a nehrnuly se tak sem za ní davy obdivovatelů. Proto se jí taky nelíbilo, když se tady postavil tenisový kurt. Měla pocit, že to do obce přitáhne zbytečně moc lidí. Přitom první, kdo si šel tenis zahrát, byl její syn,“ dodal pro Aha! obyvatel obce. Ovšem ne všichni z vesnice by s ním asi souhlasili. Přece jen nějaké přátele si tam Marie našla, minimálně sousedku, s níž chodila na houby. 

„Ano, byla hodně odměřená, byla v tomto úplně jiná než režiséři Svěrákovi, kteří jezdí nedaleko. Ti vždy byli srdečně otevření. Když pan Svěrák starší přijížděl na kole, nedělalo mu problém z něho slézt a popovídat si s místními i o životě,“ prozrazuje další z místních.

Mrtvice vše změnila

V roce 2016 na chalupě postihla královnu filmových komedií mozková mrtvice. Právě od té doby už chalupa v Martinicích zůstává většinou opuštěná, jelikož Poledňáková se tam již kvůli zdraví nemůže vracet, jelikož je na vozíku.

Vrací se tam jen její syn Petr, aby zkontroloval stav domu, který teď zeje prázdnotou. A právě proto se ho také rozhodl prodat. Stavení vypadá na první pohled v dobrém stavu, jednu ze střech však porostl mech, na jehož odstranění bude muset nový majitel vynaložit spoustu sil a zřejmě i financí.

Léto roku 2016 na milované chalupě se režisérce stalo osudným. Poledňákovou našla nehybnou v posteli její sousedka, se kterou měly v plánu vyrazit na houby. „Teď je to asi opravdu zlý. Asi před dvěma týdny paní Marii zkolabovalo srdíčko a vrtulník ji vezl do Jihlavy. Teď to byla už těžká mozková příhoda,“ prozradila tehdy sousedka tisku. „Nebyla si ani schopna mobilem zavolat pomoc. Když ji odváželi, nemohla vůbec mluvit, téměř nevnímala,“ dodala.

Režisérka bojovala o život v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde byla převezena na ARO; později musela být na vozíku. „Neposlouchá mě levá noha a levá ruka. Musím rehabilitovat a to cvičení mě bolí,“ řekla na konci roku 2016 pro iDnes.cz Poledňáková.

Slavné filmy Marie Poledňákové

  • Jak vytrhnout velrybě stoličku
  • Jak dostat tatínka do polepšovny
  • S tebou mě baví svět
  • Jak se krotí krokodýli
  • Líbáš jako Bůh
  • Líbáš jako ďábel

Fotogalerie
34 fotografií