Ani ne půlhodinová komedie s nejznámějším českým bernardýnem dnes patří ke klasice, která neustále vábí k obrazovkám nejen pamětníky. „Nabízí jednoduchou zápletku, jakou diváci najdou třeba v prvorepublikových komediích, a herce, které to bavilo hrát. Minutáž a ambice jsou v rovnováze, a to je vzácný jev,“ vysvětlil Blesku úspěch dílka Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu.

Scénář? Improvizace

Původně to vypadalo, že velký ohlas mít nebude. „Ježíši, to bude blbost, shodli jsme se tehdy s Menšíkem,“ vzpomínal herec Jiří Sovák (†79) na okamžik, když poprvé pročítali scénář. „Základ byl jasnej, ale naše repliky jsme vyškrtali a napsali k nim velkými písmeny: IMPROVIZACE,“ popisoval Sovák. Režisérovi Petru Schulhoffovi (†63) dali nůž na krk – buď takhle, nebo bez nás!

Menšíka nechtěl

Říká se, že Schulhoff byl zoufalý. Původně prý Vladimíra Menšíka (†58) vůbec nechtěl právě kvůli jeho improvizačnímu herectví, ke kterému snadno strhával i ostatní. „Menšík a Sovák byli typická česká komická dvojice, takoví klauni v realistickém balení. Režisér dobře věděl, koho obsazuje a dobře odhadl potenciál zápletky,“ myslí si však Bregant. „My mu to podali tak, že to je sranda na Silvestra, tak by tam trochu té volnosti mělo být,“ vysvětloval Sovák, jak jim změna scénáře prošla. Schulhoff tedy ustoupil a natočil Bohouše tak, jak ho známe. Odstartoval jím kariéru režiséra komedií, během níž se podepsal pod filmy jako Příště budeme chytřejší, staroušku! (1982), Co je doma, to se počítá, pánové… (1980) či nedávno reprízovaný hit Já už budu hodný, dědečku! (1978).

V hlavní roli bernardýn

Co naplat, i přes hereckou elitu ve snímku nejvíc zářil bernardýn Bohouš, skutečným jménem Baldur (†10). Zahrál si ještě v seriálech Kamarádi (1969), Hříšní lidé města pražského (1968) nebo ve filmu Pučálkovic Amina (1967). Byl žrout, ale dalo se toho využít. Ve scéně, kde olizuje Sovákovi hlavu, museli herci do vlasů zamotat kousky párků, čemuž neodolal. „Akorát že Bohoušovi strašně smrdělo z huby,“ na besedách vyprávěl Menšík. „Zvířata zabírala vždycky a všude, už dávno před sociálními sítěmi. Asi proto, že na sebe dokáží vzít naše vlastní slabosti a úzkosti, no a samozřejmě jsou daleko roztomilejší než lidé,“ říká Michal Bregant k tomu, proč u českého publika Bohoušovy eskapády tak zabraly. Baldurovi nakonec zkrátil život závadný přípravek proti blechám, zemřel na následky otravy.

Kouzlo fungovalo jedinkrát

Na úspěch filmu se pokoušel v roce 1975 navázat režisér František Filip (87), který do snímku Bohoušův syn obsadil Miloše Kopeckého (†73), Vladimíra Menšíka nebo Ivu Janžurovou (77). Podruhé už se ale úspěch nekonal. „Tam vidíme, jak jsou herci bezradní, nemají pořádně co hrát, v příběhu a dialozích jsou zbytečnosti, humor ztěžkl,“ popsal Michal Bregant a dodal: „Bohouš byl za dlouhých let normalizace to jediné, co zbylo z roku 1968. Na televizní obrazovce zůstal, protože v něm nebyla ani stopa politického humoru, žádný podtext, jen ta jednoduchá zápletka, vtipně podaná oblíbenými herci. Jako únikovka úplně ideální.

O co v komedii jde?

Správce horského hotýlku Alois Randa (v jehož jméně bylo záměrně ukryto slovo »sranda«) v podání Jiřího Sováka má starostí nad hlavu: očekává zájezd turistů, nestíhá vařit a jeho jediná zaměstnankyně, pokojská Miluška (Zdena Hadrbolcová), si balí kufry. Nalákal ji na seznamovací inzerát. Jenže… Je tu Bohouš. A s ním tam nezůstane ani minutu. Bohouš je Randův obrovský bernardýn, který odmítá respektovat Miluščino soukromí. Pokojská je tedy pryč, zato přichází první host (Vladimír Menšík) a má hlad jako bernardýn. Hrdý majitel bernardýna s ním tedy uzavře bizarní sázku – jestliže host dokáže sníst na posezení víc chodů než Bohouš, bude mít zajištěn bezplatný týdenní pobyt. Pokud se mu to nepodaří, týden bude u Randy zastávat místo pokojské.

Jak se seznamuje hoteliér?
Využije moderní nástroj: inzerát

Jak filmový hoteliér Alois Randa (Jiří Sovák) nalákal do své horské boudy idealistickou Milušku (Zdena Hadrbolcová)? Na inzerát! „Osamělý inteligent, 42, 181, prac. v pohostinství, vedoucí horské chaty v čarokrás. krajině, hledá nevšední brunetku do pětatřiceti katol., delší praxe v pohostinství podmín., pozdější sňatek není vylouč. Značka: porozumění, bloudění přírodou, samota ve dvou.“

Zdena Hadrbolcová (81): Nepřišlo mi, že točíme něco zvláštního

Pokojskou Milušku, jež svému šéfovi pořádně zatopila svým odchodem, ztvárnila oblíbená herečka Zdena Hadrbolcová (81). Jak na okamžiky na placu vzpomíná? „Tenkrát mi nepřišlo, že točíme něco zvláštního. Vedle těch dvou skvělých matadorů jsem se cítila jako hýčkaná slečna, svobodně a dobře. To si pamatuji,“ popsala.

Fotogalerie
13 fotografií

Video: Mamma Mia! přichází podruhé a opět slibuje roztančenou letní podívanou. • TRAILER

Video
délka: 02:27.20

Mamma Mia! přichází podruhé a opět slibuje roztančenou letní podívanou. • TRAILER CinemArt