V Národním divadle se rozhodli klasickou tragédii Oidipus pozměnit a režisér Jan Frič (36) tak jedné z historicky nejkrásnějších českých hereček přisoudil mužskou roli věštce, včetně porostu tváře. „Z dnešního hlediska je dobré hru znovuobjevovat i mimo freudovskou tradici výkladu,“ vysvětluje svůj krok režisér. Přitom v antice tomu bylo naopak, muži hráli i ženské role.

„Kdybychom Oidipa inscenovali jako velkou, doslovnou antiku, nebude inscenace aktuální,“ míní herec Pavel Batěk (44), představitel titulního hrdiny, který nevědomky zabije vlastního otce a zamiluje se do své matky.

„Vnímám Honzovo »shazování« divadla právě jako cestu k aktualizaci. Nemyslím, že jde proti smyslu Sofokla,“ míní říká Batěk, jemuž na divadle matku Iokasté ztvární bývalá hvězda Ordinace Jana Stryková (40), která je přitom o celé čtyři roky mladší než on! Zato ona plnovous nedostane, na rozdíl od zbytku dam v inscenaci. Jako dřevorubci tak budou vypadat například Alena Štréblová (53) či Taťjana Medvecká (66).

Režisérovy záměry a výkony herců mohou diváci zhodnotit už 5. a 6. prosince, kdy jsou premiéry inscenace v historické budově Národního divadla.

VIDEO: Jana Preissová o revoluci 1989: Dostala jsem kvůli ní pokutu!

Video
délka: 00:50.97

Jana Preissová o revoluci 1989: Dostala jsem kvůli ní pokutu! Veronika Kuželková

Fotogalerie
41 fotografií