Na to, kolik toho natočil a udělal pro umělecký svět, na Holého pohřeb přišlo velmi málo hostů. „Rodina si nepřála dělat z obřadu velkou událost. Chtěli to mít jen komorní,“ prozradila tehdy herečka Gabriela Vránová (†78), která se pohřbu jako jedna z mála účastnila s tím, že i ona sama se o posledním rozloučení dozvěděla čirou náhodou.

Se smrtí měl herec prý už předchozí zkušenost - sám vyprávěl, že prožil klinickou smrt. „Z temnoty se náhle vynořil obraz rybáře s loďkou. Takový, jaký dostal můj táta od kamaráda herce už někdy ve 30. letech. Visel mi doma. Teď jsem v tom obrazu ale byl a něco mě nutilo, abych do té loďky skočil. Jenže jsem byl nějaký nehmotný, bez kostí. Loďka mi poodjela, ale proud vody byl hustý a nedovolil, abych se potopil. Voda se vůbec nehnula, byla mrtvá,“ vyprávěl Holý.

Pak prý přišlo úžasné finále. Bílá záře, z níž cítil nekonečné blaho. „Říkal jsem si, že pokud je toto smrt, pak se ničeho nebojím,“ přiznal herec. Na pověstném druhém břehu se mu moc líbilo. Před deseti lety se na něj přesunul definitivně.

Fotogalerie
11 fotografií