Schmitzer, který v pátek 25. října slaví již 70. narozeniny, neměl nikdy moc dobré vztahy se svým otcem, hereckou legendou Jiřím Sovákem. Ten se sice se svou první manželkou rozvedl, ale slavný herec tehdy rozhodně nezájem o syna neztratil, jak se traduje.

Naopak, o styk s ním usiloval. „Když se Sovča se svoji první ženou rozvedl, synovi mohly být tak dva roky. Usiloval o to, aby se s ním mohl stýkat, bohužel, na vyslovenou žádost matky to soud zakázal. S odůvodněním, že by byl kluk potom rozpolcený,“ svěřila Blesku Andula Sováková, hercova poslední žena.

„Nevím, proč to tak jeho matka dělala. Sovčovi se to nelíbilo, nemohl ale nic dělat, když bylo dítě svěřeno výhradně matce,“ pokračuje Sováková a dodává: „Ale samozřejmě, že nechodil klepat na dveře a neplakal. Proč by to taky dělal? Rozjížděla se mu kariéra a ona mu prostě dělala jenom samé schválnosti.“

VIDEO: 16 let od smrti Sováka: Manželka prozradila, proč v Chalupářích nechtěl Kemra!

Video
délka: 01:17.27

16 let od smrti Sováka: Manželka prozradila, proč v Chalupářích nechtěl Kemra! Petr Macek, Petr Soukup

Přestože se pak otec se synem vídali, a dokonce spolu natočili velmi úspěšné a dodnes divácky oblíbené tituly, jejich vztahy ochladly v roce 1976, kdy Schmitzer v opilosti způsobil dopravní nehodu, při které zemřel chodec. Syna slavného herce tehdy odsoudili na tři roky odnětí svobody a jeho otec se ho kvůli tomu v podstatě zřekl. „Jirka měl pocit, že v době, kdy potřeboval nejvíc podporu své rodiny, se k němu táta otočil zády. A ta hořkost v něm zůstala, takže když pak jeho táta umřel, Jirka mu ani nešel na pohřeb,“ dodává rodinný kamarád.

Schmitzer v roce 1997 získal Českého lva za film Bumerang, působí také jako hudební skladatel a písničkář. V poslední době zazářil v seriálu České televize Most!, na kontě má ale také filmy Kráska v nesnázích, Slavnosti sněženek či Postřižiny.

VIDEO: Jiří Schmitzer: Do Chalupářů si ho dohodil táta Sovák!

Video
délka: 00:24.79

Jiří Schmitzer: Do Chalupářů si ho dohodil táta Sovák! Petr Macek, Petr Soukup

Fotogalerie
47 fotografií