Oslavil jste právě šedesáte narozeniny. Jak se cítíte?

„Dobře! Na těch šedesát let se ale necítím, vůbec nechápu, jak k tomu došlo. Posledních třicet let mi uteklo strašně rychle. Mentálně si tedy připadám mladší, lidi se někdy až diví.“ 

Jste slavící typ?

„Tahle výročí vůbec neslavím. Ani se necítím dobře na oslavách, kde mě někdo pozve. Většinou jsou to dost pompézní akce, desítky lidí, a to nemám rád. Raději se s někým sejdu mimo jakékoli jubileum. Stejně tak nemám rád na sílu organizované Silvestry.“

Vím o vás, že rád cestujete. Kde jste byl naposledy?

„Když třeba náhodou jsou tři, čtyři dny volna, jedu hned. Nedávno jsem byl v Jeseníkách, bydlel na horské chatě na kopci Šerák. Autem se tam nedá dojet, vede tam jen lanovka a nahoře je nádherný výhled. A když večer všichni odejdou, lanovka nejezdí, je tam absolutní klid, je to kýč, ale krásný. Možná ještě pojedu k moři, ale nechybí mi, já mám nejraději hory.“

Lidé mají váš hlas spojený s prací v dabingu. Namluvil jste například Russella Crowa ve velkofilmu Gladiátor. Porovnejte, prosím, dabing dříve a dnes.

„Dabing se rozhodně změnil k lepšímu. V dřevních dobách se valily všechny možné seriály a zjistilo se, že nejsou dabingoví umělci a dělal to vyloženě kde kdo. A vytvořil se takový, já tomu říkám herecký plebs, skupina čistě dabingových herců a hereček, kteří nikdy nehráli na divadle, ani v televizi, ale jenom dabovali. A ono to šlo bohužel poznat.“

A dnešní dabingoví herci?

„Dnes jsou dobří dabéři a pak ti průměrní, kteří se jen strefí do synchronů. A pro mě neexistuje pojem dabingový herec. Hraje ten, kdo je vidět na plátně. Jsou zkrátka herci, kteří i dabují, a pak lidi, kteří jen dabují.“

Co nového v dabingové práci chystáte?

„Zmíněný Russell Crowe je jediný herec, kterého dělám stabilně. Teď s ním dabuji sedmidílný film »Silný hlas«. A začínám dabovat druhou řadu norské detektivky »V pasti«. Mám hlavní postavu, místního poldu, který je mi podobný i postavou, je to takový velký medvěd.“

Natočil jste také několik televizních pohádek. Jak se vám líbí ty dnešní?

„V televizi se dnes pohádky v podstatě netočí, dělají se filmové, které jsou finančně velmi náročné. Pro mě jsou ty dnešní pohádky jako takové krásně oblečené tělo bez duše. Je to dokonale vyfešákované, pestrobarevné, a přitom mi tam chybí ta poetika. Raději se pořád podívám na Pyšnou princeznu, která má duši. I když je černobílá a nedokonalá.“

Utkvěl jste mi hlavně v pohádce Podivná nevěsta (1987), kde jste hrál ševce Prokopa, který se zamiluje do krásné ale chladné Serpencie. Nezamiloval jste se tehdy do její představitelky Mahuleny Bočanové?

„Podivná nevěsta se chytla, v televizi jde tak dvakrát do roka. Jasně že jsem do ní byl zamilován a ona, jak se mi zdálo, nebyla tak úplně proti. Ale žádná love story se nekonala. (směje se) S velkou chutí jsem to nicméně zkoušel a aspoň na zkouškách jsem si vzal polibek, protože jsme měli scénu, v níž jsme se měli políbit.“

Vaší životní rolí je básník Karel Hynek Mácha ve snímku legendárního Františka Vláčila Mág (1987). Jak se vám podařilo Máchu získat?

„Měl jsem sen udělat si Máchův Máj jako představení jednoho herce, tak jsem to dal sám dohromady, včetně scény a kostýmů. V květnu 1985 byla premiéra v Řeznické. A v televizi už osm let chystali o Máchovi film… Režisér František Vláčil hledal Máchu a je o něm známo, že nechtěl moc »profláklé« tváře. Dost jsem tehdy točil, ale Jirka Bartoška jsem nebyl. (směje se) A šly klepy, že ten na tu roli dělal konkurz také, stejně i Honza Čenský. Zkoušeli prý i Pavla Kříže.“

A co bylo dál?

„Celoživotní Vláčilův asistent režie Aleš Dospiva mu navrhl mě a vzal ho na to představení Máje. A povídá mi: ‚Tak je tady! A můžete bejt v klidu, pane Schwarz, celý den ho hlídám, celý den za ním chodím, je střízlivej!‘ A Vláčil mě pak pozval na konkurz na Barrandov.“

A ten jste vyhrál…

„Šel jsem tam úplně klidný, byl jsem si jistý, že ho neudělám. Věděl jsem i o Bartoškovi, tak jsem si říkal, že nemám šanci. Vláčil se pak díval na záběry z kamerovek a najednou křičí, aby se to stoplo. Otočil se na mě, zase na ten obraz z kamery, pak opět na mě a přede všemi povídá: Ty Jiřiku, ty bejt v Holywoodu, tak jsi s těma očima v balíku.“

Připadá mi, že ten filmový básník Mácha jste vy sám. Je to tak?

„Já jsem se do něj nijak nestylizoval, je to moje alter ego! Chápu jeho eskapády i to, že vlastně nemohl přežít sám sebe. Věděl o sobě, že je sám, jemu ale v té samotě nebylo dobře. Zapsal si do deníku povídku o bájném ptáku Fénixovi, který v noci shoří na prach a ráno se zase narodí. A litoval ho, že Fénix je svého druhu jediný. I Mácha se tak cítil. Ten film jsem točil v šestadvaceti, tolik bylo Máchovi, když zemřel. A v té době jsem měl také stav vyhoření. Hodně jsem pracoval, žil intenzivně, všechno řešil…“

To není příjemný stav…

„Byl jsem na pokraji workoholismu, málo jsem spal, v neděli, když jsem měl volno, vzbudil se v šest ráno a nevěděl, co mám dělat! Takové stavy jsem měl tři, čtyři roky. Překonával jsem to silou, do divadla jsem chodil jako do továrny. Na konci 80. let jsem uvažoval, čím bych se tak chtěl živit, a přemýšlel jsem i o emigraci…“

Co jste tam měl v plánu?

„Rád cestuju, takže bych řídil tirák. Rychle bych se na to totiž rekvalifikoval, jazyková bariéra by byla pro herectví v zahraničí daleko větší překážka.“

Jak dnes předcházíte vyhoření? Čím dobíjíte pomyslné baterky?

„Cestováním. Také hned po revoluci jsem jel nejdál, kam jsem mohl, až na Nový Zéland. Jezdím na pár dní, když mám volno. Někdy s přáteli, někdy s partnerkou, často sám, protože na rychlo k sobě občas nikoho neseženu. Maminka byla výtvarnice, takže také strašně rád jezdím po evropských obrazárnách.“

Luštíte třeba někdy křížovky?

„Často a rád. Je to pro mě takový aktivní relax. Mám rád ty těžké a občas se u toho ještě i vztekám.“

Co je největší křížovka, nebo možná tajenka vašeho života?

„Největší tajenka? To jsem já sám, no a samozřejmě ženy. Ale já ještě víc!“ (směje se) 

VIDEO: Autorka Gottova životopisu: Dal mi mobil na všechny svoje milenky!

Video
Video se připravuje ...

Autorka Gottova životopisu: Dal mi mobil na všechny svoje milenky! Blesk TV