Ozývají se hlasy z útrob internetu, že si Gott takové pocty, jakou mu navrhuje vláda, nezaslouží. Co si myslíte Vy?

„Nikde není definováno, jak má podobný pohřeb vypadat. Vycházíme jen z tradic. V případě Karla Gotta si myslím, že si to zaslouží. Když zemře velká osobnost, tak stát se s ní musí důstojně rozloučit. Je vidět, že veřejnost reaguje velmi spontánně a lidé zapalují svíčky na různých místech Česka.“

Je pohřeb se státními poctami podobný tomu, co jsme zažili roku 2011 u Václava Havla?

„Určitě to nelze srovnávat. On byl poslední prezident Československa a první prezident Česka. Symbolicky jeho rakev jela na lafetě děla a byla vystavena ve Vladislavském sále, konal se průvod Prahou. Takové pocty Mistr Gott mít nebude. Takhle to není ani myšleno. Je třeba říci, že pohřeb Václava Havla byl unikátní, a myslím si, že se ani o podobném scénáři neuvažuje.“

Jak to tedy může vypadat?

„V katedrále svatého Víta bude rakev zahalena státní vlajkou, u rakve bude stát čestná stráž vojáků a po obřadu může být přepravena na místo případného vystavení, aby se s ním mohla rozloučit veřejnost. Umím si také představit, že bude vyhlášena celostátní minuta ticha a že vláda vydá pokyn k rozeznění sirén.“

Co ale říkáte na názory, že loučit se s Karlem Gottem v nejslavnější české katedrále je morální kýč?

„Jestli někdo takový názor má, já ho nesdílím. Je třeba si říct, že chrám svatého Víta spojuje církev a stát dohromady, a ze všeho nejvíc je to kostel, kde se konají různé obřady od křtů přes svatby až po pohřby. Není to nic mimořádného.“ Víme, že je hlavně na rodině, jak rozloučení bude vypadat. Do jaké míry ale mohou zasáhnout? „Obecně si rodina musí říct představy, za stát s ní bude jednat protokol Úřadu vlády. Ten nabídne možnosti, co lze. A vzhledem ke konání v katedrále se zapojí i protokol Hradu.“

Kdyby bylo tělo vystavené v areálu Hradu, bylo by to ojedinělé?

„Ostatky Václava Havla byly vystaveny ve Vladislavském sále, a to bylo něco unikátního. Nepředpokládám, že by se něco podobného opakovalo. To vůbec ne. Ale právě třeba v roce 1996 Havel rozhodl, že veřejnost bude mít možnost se poklonit první dámě Olze Havlové. A byla zvolena Lví síň, která se nachází u prvního nádvoří Hradu.“

(Rozhovor byl pořízen předtím, než rodina potvrdila čas a místo rozloučení.)

VIDEO: Zjihlý Jiří Adamec: Nejkrásnější okamžik s Gottem? Když se válel u mě na koberci...

Video
Video patří k placenému obsahu Blesku
Odemknout video

Zjihlý Jiří Adamec: Nejkrásnější okamžik s Gottem? Když se válel u mě na koberci... Petr Macek, Lukáš Červený

Fotogalerie
44 fotografií