Pro Potměšila se jednalo o nikoliv první, ale stále dojemné setkání po 30 letech. Právě v době sametové revoluce spolu totiž s Kodetovou zkoušeli představení Romeo a Julie. To nakonec přerušila nejen revoluce roku 1989, ale především Potměšilova těžká autonehoda, která se stala cestou z jednoho z revolučních mítinků. „Měl jsem sedm procent, že přežiju. Prasklou spodinu lebeční, úrazy po celém těle, krvácení do mozku, prostě celý lékařský fascikl diagnóz. Ale ptáte se na ten pocit, kdy jsem přišel k sobě. A je to správně, protože to je ten zásadní okamžik. Když jsem se po třech měsících probouzel, nechápal jsem, co se dělo, kde jsem…,“ vzpomíná v knize spisovatele Petra Macka herec, který je od nehody upoutaný na vozík. „Měl jsem v paměti černou díru. Nakonec za mnou na ARO pustili rodiče. Musel jsem mít na čele napsanou otázku, protože můj tatínek řekl takovým klidným hlasem geniální holou větu. ‚Václav Havel už je prezidentem.‘ To stačilo. V tu chvíli to bylo, jako by mi někdo vložil do hlavy šém. Vzpomněl jsem si na všechno. To byla síla…“

Emotivně na události dodnes vzpomíná i Kodetová. „Honza je pro nás všechny, kteří jsme ho tehdy znali, hrdina revoluce. Byl první na barikádách, jezdil a debatoval, kde se dalo. Všichni jsme ho milovali. A obdivovali. Pak se to stalo… Víte, kolik nás stálo před nemocnicí, kde ležel v kómatu? Kolik z nás se za něj modlilo, když měl jen malou naději, že přežije? Dvacet, třicet, čtyřicet lidí denně!“ vypráví herečka, jejíž otec Jiří Kodet byl zase výraznou osobností sametové revoluce se svými kolegy z Činoherního klubu.

Křest moderovala Zuzana Bubílková, tehdejší tvář televizního zpravodajství a publicistického magazínu Co týden dal. Bubílková byla tehdy tak populární, že jí tehdejší nově zvolený prezident Václav Havel nabídl práci! „Někdy v roce 1992 mi Havel zavolal a potkali jsme se v jeho oblíbené restauraci Mánes. Nabídl mi, abych mu dělala tiskovou mluvčí,“ prozrazuje moderátorka, která dala nakonec přednost spolupráci s humoristou Miloslavem Šimkem a začala se věnovat politické satiře.

Křtu knihy 1989 očima 30, ve které hovoří 30 osobností včetně Elišky Balzerové, Daniely Kolářové, Michala Suchánka a mnoha dalších, se účastnili i Zdeněk Zelenka, Ilona Svobodová či tehdejší programová hlasatelka ČST Marie Tomsová. Ta dokonce bydlela přímo na Národní třídě v Praze, a zmláceným demonstrantům prchajícím z ulic ve svém bytě poskytovala lékařské ošetření.

Video
délka: 01:28.19
Video se připravuje ...

Ilona Svobodová David Turek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
11 fotografií