Herečka, kterou si nejspíš každý milovník českých pohádek vybaví jako učitelku Peškovou, která si musí „hlodat“ a vyhazuje pojistky, před čtyřmi lety prodělala mozkovou mrtvici. Tehdy se její zdravotní stav podstatně zhoršil.

„Začala špatně chodit, nemohla si dojít na nákup a vůbec se o sebe postarat,“ přiznal magazínu Aha! její exmanžel, herec Ladislav Županič, který má s herečkou syna, historika Jana Županiče (47).

Jana Drbohlavová, známá i ve světě dabingu (svůj hlas propůjčila například slavné indiánce Nšo-či), proto souhlasila, že se přestěhuje do bohnického domu s pečovatelskou službou Slunečnice. „Byla tam spokojená, má tam pokoj sama pro sebe. Nohy jí ale začaly dělat stále větší potíže, až se dokázala pohybovat jenom o chodítku,“ popisuje smutně Županič.

Před měsícem ale herečka přestala jíst a začala se ztrácet před očima. „Najednou se přestala pohybovat. Syn Honzík ji okamžitě převezl do Nemocnice pod Petřínem, kde ji ládovali kapačkami a snažili se ji alespoň trochu rozpohybovat,“ svěřil se Županič. Veškeré snahy lékařů byly ale marné. Chodit už Drbohlavová nezačala.

„A tak je zase zpátky ve Slunečnici, ale jenom leží a kouká. Pořídili jsme jí takovou tenoučkou televizi, aby ji měla přímo nad postelí,“ popisuje trpce herec a dodává: „Jak ji ale rozchodit? Jak jí pomoct, když si ani lékaři nevědí rady?“ Přestože se o ni oba muži starají, seč jim síly stačí, nepomáhá to. Drbohlavová zkrátka rezignovala. „Teď už jenom leží. Je to velmi zlé…“ povzdechl si Županič.

Alkohol a Bohnice

Už před třemi lety přitom kdysi tak krásná herečka postrádala chuť žít a entuziasmus. „Jsem už k ničemu a potřebuju neustálou péči, proto jsem tady,“ odpověděla na otázku, proč se přestěhovala do domu s pečovatelskou službou. „Těší mě jen rehabilitace, které mi dělají dobře na kyčle.“ K problémům s chůzí se tehdy přidaly trable psychického rázu. Nemohla hrát divadlo, chodit dabovat, a tak se rozhodla řešit samotu alkoholem. Po krátkém intermezzu na psychiatrii se srovnala, ale nepohyblivost to nevyřešilo. „Do Bohnic ji tehdy dostalo nepatřičné chování pod vlivem alkoholu, byla protivná na personál,“ prozradil tehdy jeden z jejích bývalých kolegů.

Oporou v těžkých časech je tedy Drbohlavové syn a bývalý manžel, známý například jako „Žán“ z pohádky Zdeňka Trošky (66) Princezna ze mlejna. S Ladislavem Županičem byli přitom svoji pouhých pět let, a i když se rozvedli před více než 45 lety, pořád si jsou blízcí. Neměli ostatně problém ztvárňovat před kamerou manželský pár ani po rozvodu – stalo se tak například v legendárním seriálu Arabela. „Jana mi dokonce na společné scény půjčovala snubní prstýnek, který jsem nosil, když jsme byli manželé,“ vzpomínal Županič pobaveně.

VIDEO: Ladislav Županič v roce 2016 převzal cenu Thálie: Doufám, že to neznamená konec života!

Video
délka: 01:53.24

Ladislav Županič: Doufám, že cena Thálie neznamená konec života! Blesk TV

Fotogalerie
31 fotografií