Spletitá historie se začala psát v roce 1969, kdy kreslíř Kája Saudek odevzdal své výkresy komiksu Muriel a andělé do tiskárny. Ten však kvůli nastupující normalizaci nakonec nevyšel a po originálech se na několik desítek let slehla zem. Vydání se dočkal až v roce 1991, kdy se sice našly původní tiskařské štočky, kresby však nikoliv...

Osud komiksu se osvětlil až během soudního sporu, který vedli Saudkovi příbuzní se sběratelem Tomášem Šmídkem. Originály příběhů měl ve svém bytě Jiří Helmich, tehdejší zaměstnanec tiskárny, který tvrdil, že komiks od Saudka dostal jako záruku za půjčení peněz. Když zemřel, jeho příbuzní komiks prodali Galerii Moderna. Od té jej roku 2013 odkoupil právě sběratel Šmídek, a to za 2,5 milionu korun! Když ho chtěl rok nato vydražit už za 5,9 milionu, dílo na základě trestního oznámení Saudkovy rodiny zabavila policie a od té doby leželo v soudní úschově. Saudkovi přátelé totiž uvedli, že kreslíř považoval originál za ukradený a popíral, že by dílo někomu dal.

Ve čtvrtek soud definitivně přiřkl vlastnictví výkresů Saudkovým dědicům. „Nebyl proveden žádný přímý důkaz, který by prokazoval vlastnictví pana Jiřího Helmicha,“ řekl soudce Michael Nippert. Poslední právoplatný majitel kreseb tak podle něj byl právě Kája Saudek. „Bude-li můj, tak ho ukážu světu, vydáme s rodinou knihy a bude to jako náš šperk,“ radovala se vdova Johana Saudková.

I pokud by šlo o záruku za půjčené peníze, jak tvrdili svědci, tak starý občanský zákoník neznal institut propadlé zástavy. Jiří Helmich tak nemohl podle soudu vlastnického práva na výkresy nabýt ani v dobré víře. On ani jeho příbuzní tak komiks nikdy fakticky nevlastnili. Zda po nich bude sběratel Tomáš Šmídek požadovat 2,5 milionu, které jim za něj zaplatil, není zatím známo.

Soudní tahanice

Vítězství dědiců Saudka před dvěma týdny předcházela prohra. Společnost 1. Art Consulting Brno totiž v roce 2014 vydala aukční katalog s reprodukcemi originálních výkresů legendárního komiksu. Aukce se však neuskutečnila a Saudkova rodina žádala za nelegální publikaci milion korun. To soud zamítl a verdikt 18. července potvrdil vrchní soud. Dědicové navíc musejí žalované společnosti zaplatit náklady řízení ve výši 250 tisíc korun.

Sci-fi komiks stvořili v roce 1969 scenárista Miloš Macourek a kreslíř Kája Saudek. Podle odborníků šlo o přelomové dílo v historii světové komiksové literatury. V roce 2009 byl v anketě odborníků na serveru Komiksárium prohlášen nejlepším českým komiksem všech dob. Kája Saudek upadl do kómatu v roce 2006, když mu v krku zaskočilo sousto. Zemřel v motolské nemocnici v roce 2015.

VIDEO: Po Kájovi Saudkovi zbyl rozdělaný obraz

Video
délka: 01:03.72

Po Kájovi Saudkovi zbyl rozdělaný obraz David Turek, Jan Jedlička

Fotogalerie
28 fotografií