„Fůra lidí si myslí, že už tady nejsem,“ směje se stále vitální dáma, která je pravděpodobně nejstarší žijící českou herečkou. „Mně ale zdraví relativně slouží, až na ty nohy,“ povzdychla si, když jsme ji našli a navštívili v pražské Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích.

„Jsem tu už tři měsíce, od začátku května. Měla jsem velké bolesti, nešlo mi chodit, tak mě tu dávají dohromady. Dopoledne a odpoledne mám rehabilitace, to mě vždycky takovým strojem postaví do chodítka a snažíme se to rozhýbat. Zprvu to jde pomalu, pak se to trošku zlepšuje. Uvidíme, jak dlouho tu budu,“ svěřila se herecká legenda, která si nemůže vynachválit personál nemocnice a jeho péči.

Její problémy začaly ale prý už přede dvěma lety. „Tehdy jsem upadla a zlomila si krček. Už jsem chodila o holi, šla jsem si lehnout, a chtěla se ještě podívat, kolik je hodin. A jak jsem se v chůzi otočila, zamotala jsem se a spadla,“ vypráví paní Böhmová.

„Naštěstí jsem měla náramek od společnosti Život 90, doporučuji to všem starým lidem. Asi měsíc předtím jsem si ho pořídila! Ten den byl u mě vnuk, bylo to pondělí, a loučil se s tím, že přijde zase v pátek. A chvilku poté se mi to stalo! Kdybych ten náramek neměla, ležela bych tam pět dní bez pomoci, bez mobilu, bez možnosti dovolat se komukoliv,“ dodává.

V nemocnici hlavně čte. I deníky Aha! a Blesk! „Sleduju díky nim, jak se mají moji kolegové, jak dopadli, nebo kdo zemřel. Tohle jaro bylo šílené, odcházeli jeden za druhým. Třeba Vašek Postránecký, to byl tak fajn kluk,“ posteskla si známá herečka.

Odkud ji znáte?

V seriálu Žena za pultem byla mrzutou pokladní Mlynářovou, v Chalupářích zase manželkou Jiřího Větrovce (†79) alias předsedy JZD Mrázka. V Nemocnici na kraji města si zahrála vrchní sálovou sestru, nechyběla ani v Hříšných lidech města pražského, Malém pitavalu z velkého města, Plechové kavalerii nebo Rodácích.

Výrazné role měla i ve filmech – Ten svetr si nesvlíkej (dryáčnická sousedka Bartáčková), Příště budeme chytřejší, staroušku (Babánková), Já to tedy beru, šéfe (Nyklíčková) a dalších…

Velký rozhovor s Boženou Böhmovou čtěte už tuto sobotu v deníku Aha!

Fotogalerie
10 fotografií