Její mladší bratr Jan, který se živil jako divadelní kulisák, v roce 1981 emigroval a dlouhodobě pak žil v kanadské Ottawě. Tam 19. listopadu zemřel na následky mozkové příhody. Rozvedený a bezdětný.

 

„Jeho kanadští spolubydlící mě informovali, že dát tělo vědě se prý rozhodl, když si dělal kanadský řidičák. Mně o tom ale nikdy nic neřekl,“ říká Marta, která se jen horko těžko smiřuje s tím, že bratrovo tělo bylo rozpitváno a na univerzitě zkoumáno. „No dobře, věda musí pokročit dál, ale proč mi to neřekl? Stejně tak, proč mi neřekl, že sepsal poslední vůli a co obsahuje? Vždyť já bych v žádném případě nic nechtěla, chtěla bych to ale vědět. Vždyť jsem jeho jediný příbuzný,“ říká rozčarovaná zpěvačka.

Ikona „revolučního" listopadu 89 se totiž až teď od bratrových spolubydlících dozvěděla, že Jan sepsal v roce 2013 závěť. „Bydlel v jednom domě s manželi Machovými a ti všichni prý v tento rok sepsali závěť s tím, že po tom, který z nich nejdřív umře, ti dva ostatní dědí,“ komentuje Kubišová a dodává: „Že mi Honza neřekl o závěti ani o tom posmrtném vědeckém bádání, tak to mne vážně naštval. To se snad zbláznil,“ zlobí se zpěvačka. Stále má v sobě kapku naděje, že urna s popelem po vědeckém výzkumu přece jen jednou do Prahy dorazí.

„Snad ano. A také prý přijde dlouhá lékařská zpráva, co všechno s bratrem dělali. Byla jsem upozorněna, že je nesmírně drahá. Já ji ale chci. Chci to všechno vědět,“ dodává odhodlaně Kubišová, která se nevzdala myšlenky, že její bratr bude jednou odpočívat s jejich maminkou a prarodiči na Vinohradském hřbitově v Praze.

Fotogalerie
50 fotografií