V posledních letech se Pecha na jeviště brněnského divadla Husy na provázku čas od času vracel hlavně v titulní úloze inscenace Babička podle Boženy Němcové, čím dál více jej však limitovalo zdraví. V minulosti se potýkal například s vážným onemocněním žaludku, trápily ho vředy, a tak musel podstoupit celou řadu operací.  V roce 2008 mu navíc lékaři zjistili problémy s ledvinami, jednu měl mít podle Bolka Polívky údajně menší než tu druhou.

Herec Jiří Pecha, třebíčský rodák, v Huse na provázku působil od přelomu 60. a 70. let minulého století. Jeho kariéru nezhatily ani celoživotní potíže s učením textů, ani dlouhodobé zdravotní problémy. Naopak vytvořil úspěšnou a nezapomenutelnou hereckou dvojici s Boleslavem Polívkou (69), hráli spolu například v inscenaci Pezza versus Čorba nebo Šašek a královna.

V divadle patřil mezi oblíbené umělce a za své nejlepší přátele považoval kromě Polívky také Miroslava Donutila (68) a Arnošta Goldflama (72). Když Husa na provázku uspořádala velkou oslavu jeho pětašedesátin, příliš to nechápal. „Teď už je mi to jasné - oni si mysleli, že se sedmdesátky nedožiju,“ smál se pro ČTK v době, kdy měl právě sedm křížků na krku. Dalších půlkulatin už se ale bohužel nedožil.

Ztvárnil také množství filmových rolí, mezi které patří nezapomenutelný Bohuš a jeho anděl v komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntág, objevil se jako loupežník v hudební pohádce Lotrando a Zubejda, nebo ztvárnil kunsthistorika Fáberu v hořké komedii Pupendo. Odbornou kritikou byl „Peca“ oceňován za instinktivně až živočišně a zemitě hrajícího herce se širokým rejstříkem od ryze komediálních kreací až k dramatickým rolím.

Jiří Pecha byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství má dceru, která žije v Austrálii, se svou druhou paní má dvě dcery. Mezi jeho velké vášně patřil například kulečník. V roce 2017 byl oceněn Cenou města Třebíče, tehdy už však bojoval s vážným onemocněním a nemohl se slavnostního předání zúčastnit. Cenu proto za něj převzala jeho choť Jana.

Jeho přezdívka Peca údajně nevychází z jeho příjmení, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale měla by být zkratkou slova „pecivál“ – během studia na Janáčkově akademii múzických umění podle svých hereckých kolegů prý nepatřil mezi nejpilnější studenty...

 

VIDEO: Polívka na pohřbu Chytilové děsil nosem, ale první ji zapil

Video
délka: 01:39.24
Video se připravuje ...

Polívka na pohřbu Chytilové děsil nosem, ale první ji zapil Jan Jedlička, Markéta Reinischová

Fotogalerie
31 fotografií