Jiří Pomeje si prožil život jako na houpačce. Třikrát se oženil, několikrát skončil před soudem, kvůli filmové roli polského mafiána si oholil hlavu, díky výpravnému snímku Andělská tvář se zadlužil a čekaly ho drsné exekuce. Vyhrožoval sebevraždou, a přitom od sebevraždy dokázal odradit jiné… „K ekonomickým problémům z mého podnikání se přidaly i psychické. Měl jsem sebezničující choutky, přemýšlel o smrti. Chtěl jsem se vlastně upít! Zabalil jsem to,“ vysvětloval už v roce 2006 Blesku.

V době, kdy se rozváděl s Michaelou Kuklovou (50) a doslechl se, že mu jeho stále ještě manželka zahýbá s brněnským podnikatelem Romanem Holomkem (60), šel do sebe, přestal pít a zhubnul 21 kilo. Kuklová se k němu však již nevrátila a on jistou dobu přespával u šéfproducentky Barrandova Elišky Nejedlé (†86) v kuchyni na rozkládacím křesle o velikosti metr na metr.

Předtím strávil devět nocí na Masarykově nádraží s bezdomovci. „Je pro mě neuvěřitelně ponižující půjčovat si od kamarádů po pětistovkách, abych měl aspoň na kus žvance,“ stěžoval si tehdy. Přestože trpěl nouzí, snubní prsten hodil do Vltavy místo toho, aby ho „střelil“. Po bleskovém rozvodu žil krátkou dobu s přítelkyní Denisou, která byla o 16 let mladší jak on, pak se ale zamiloval do zpěvačky Ivety Bartošové (†48). Plánoval její comeback a v září 2007 ji pojal za svou choť.

A opět to pojal jako velkolepou šou – přesto, že měl zatraceně hluboko do kapsy, na veselce na zámku Hluboká nad Vltavou nechyběl zdobený kočár tažený koňmi a on sám jako pohádkový princ ke své vyvolené dojel na bílém oři. Šťastná dvojice často hovořila o tom, že by chtěli společného potomka a zvažovali umělé oplodnění. Bartošová nakonec do jiného stavu skutečně přišla, miminko však v sedmém týdnu potratila. Nakonec se jen dva roky po veselce rozvedli.

V roce 2010 šokoval prohlášením, že by chtěl jít do politiky. Plánoval řídit volební kampaň starostovi Uhříněvsi, kde bydlí. Krátce dělal manažera dětské kapele 5angels, ale po dvou měsících byl nahrazen Michalem Davidem (58). Potom poznal Andreu Šťastnou(30), kterou v roce 2013 pojal za manželku. Dostal práci moderátora ve VIP zprávách, znovu se oženil a konečně se dočkal vytoužené dcerky Aničky (5). O místo na Primě ale záhy přišel, a co víc, obvinil ze svého vyhazovu „ženskou mafii“: „Pro některé lidi tady jsem nepohodlný a možná i silná konkurence. Bylo lepší mě odstranit,“ zlobil se tehdy „Pomík“ a vyhrožoval Primě soudními tahanicemi o odškodné.

Živit celou rodinu pak musela Andrea jakožto úspěšná DJka, z Pomejeho byl muž na mateřské dovolené. Zahrál si ještě ve Vánočním Kameňáku, ale to se nakonec stalo jeho posledním hereckým počinem. Aby pomohl rodinné kase, dokonce jednu dobu dělal číšníka v motorestu na trase Praha – Brno. „Poprvé po 30 letech v showbyznysu dělám rukama,“ komentoval to herec. Finanční krize ale přispěla ke krizi manželské. Nepomohlo ani to, že Jiří zapíjel problémy alkoholem. A pak začaly jeho zdravotní problémy…

Fotogalerie: Zemřel Jiří Pomeje: Herec prohrál boj s …
133 fotografií

Do boje s rakovinou  se vydal statečně a podstoupil řadu ozařování. Jenže chtěl se za každou cenu vyhnout operaci, která by ho připravila o hlas, a tak vsadil na drastickou hladovkou, kterou držel 42 dní. Oslabenou imunitu ale napadl zápal plic! Následovala obávaná operace hrtanu – a muž, který se živil svým charismatickým hlasovým projevem, dostal takzvaného slavíka.

A tak začal znovu pít první ligu. Duševnímu zdraví nepřispěl ani chystaný rozvod s Andreou a to, že od ní ze společné domácnosti odešel jenom s kufrem a přestěhoval se do squattu u řeky. Andrea mu kvůli jeho nezodpovědnosti odmítala půjčovat dítě. „Nemůžu předat dítě člověku, který není v dobrém stavu. Mám o ni strach. Potřebuju mít v Jirku důvěru,“ prohlašovala.

„Nechte mě v klidu umřít,“ opakoval tvrdohlavě Pomeje před novináři a dál nasával. „Kdybych se mohl vrátit domů, změním se z minuty na minutu. Potřebuju motivaci, kterou mi Andrea vzala,“ sliboval v srpnu loňského roku, a zároveň vyhrožoval, že si něco udělá, jakmile se dozví, že má jeho manželka nového chlapa. Do médií třeba posílal SMSky s mrazivým textem „zabila mě moje žena“.

Také si už poněkolikáté v životě oholil hlavu, aby se prý odstřihl od minulosti - rakoviny a krachu manželství. Jenže v té době už měl bolesti nohou a chůze mu dělala problém. Kupoval si léky na bolest a koupal se v řece, až si jeho nejbližší řekli dost. Jeho otec Jiří Pomeje st. a hercův velký kamarád Pavel Pásek (51) dokonce zvažovali, že ho umístí do blázince. Nakonec ho však vzali jen do Vojenské nemocnice, aby přišli na to, proč má Pomeje tak velké problémy s nohou. Zjistilo se však, že má zlomenou pánev a rakovina se mu navíc vrátila a rozšířila i do kostí...a jeho stav se ukázal být fatálním.

V nemocnici se mu snažili ulevit a nakonec byl převezen do sanatoria Na Pleši, kam za ním směla jen rodina a nejbližší přátelé - tedy zejména Pásek, který mu tamní pobyt i platil. Herec a dabér ale dál zůstával pozitivním, posiloval a klidně si v legraci nasadil na hlavu kolo proti proleženinám. Těšil se, že je se ještě někdy podívá k moři a také že ještě naposledy uvidí dceru Aničku. Ani jedno se mu ale už nesplnilo a v úterý odpoledne vydechl naposledy.

VIDEO: Lesk speciál: Vše o životě a smrti Jiřího Pomeje (†54)

Video
délka: 05:54.99

Lesk speciál: Vše o životě a smrti Jiřího Pomeje (†54) Bára Horáková, Lukáš Červený, hudebnibanka.cz

Na nejzásadnější momenty jeho života se můžete podívat do naší galerie, kde nechybí jeho pobyt v hospicu, stěhování od Andrey, momentky ze svatebního veselí s Ivetou Bartošovou, nebo bizarní reklamní kampaň pro slevový portál...

Fotogalerie
34 fotografií