Několikrát jsme o tom samozřejmě mluvili,“ svěřil se Burian. „Ono je to třeba vidět v celém historickém kontextu. Za prvé Luděk Munzar patřil v činohře k tvůrčím umělcům vytvářejícím herecký styl Národního divadla. Já jsem u vzrušených událostí po roce 1990 nebyl, měl jsem to zprostředkovaně z obou stran. Ale to víte, že jsme se pak dokázali o té současné situaci v divadle dohadovat,“ prozradil Jan Burian v Pressklubu Frekvence 1. „On byl člověk nebojácný, pěstoval celý život vnitřní odvahu a když se mu něco nelíbilo, tak uměl říkat ne. A uměl se také rozhodnout odejít a začít jiný život,“ dodal.

Čisté svědomí

Burian se nicméně snažil Munzarovi jeho pohled na současnou situaci v Národním divadle vyvrátit. „Šlo mu o vysokou míru profesionality herců a divadelníků. Nejen že umí mluvit, že rozumí textu, ale aby to byly také silné osobnosti, nebojácní občané. V tomto směru máme čisté svědomí! A co se týká estetické podoby divadla, o tom rozhodují diváci tím, že do divadla chodí, či nechodí. O tom rozhodne historie, to je těžké soudit,“ uzavřel Burian, který dnes během posledního rozloučení s Luďkem Munzarem promluvil.

 Odešli po revoluci

Luděk Munzar v roce 1990 odešel z Národního divadla po dlouhých 33 letech společně s manželkou Janou Hlaváčovou (80). Jejich představy o poslání a směřování divadla se odlišovaly od představ nového vedení. A Munzar nešetřil kritikou svého bývalého chlebodárce až do své smrti. „To, co ti, kteří jsou teď v Národním, považují za svůj vztah k divadlu, na to se nemůžu koukat a nemůžu tomu tleskat. Všechno je to jinde. Ale k Národnímu divadlu je potřeba mít úctu,“ řekl loni v rozhovoru pro Český rozhlas.

Vdova Hlaváčová: První slova po smrti manžela

„Nezlobte se, zavolejte, až bude po všem. Nejsem teď při smyslech a nejsem schopná slova. Jediné, co vám můžu říct, je to, že můj manžel byl především slušný člověk. Kvůli tomu jsem si ho také nejvíc cenila,“ řekla deníku Aha! Jana Hlaváčová, o kterou se manžel Luděk poslední roky staral. Kromě depresí herečka trpí Parkinsonovou chorobou.

VIDEO: CELÝ ZÁZNAM: Pohřeb Luďka Munzara (†85): Obřad, jaký Národní divadlo nepamatuje!

Video
délka: 53:18.36
Video se připravuje ...

CELÝ ZÁZNAM: Pohřeb Luďka Munzara (†85): Obřad, jaký Národní divadlo nepamatuje! Aleš Brunclík

Fotogalerie
44 fotografií

Fotogalerie: Pohřeb herce Luďka Munzara (†85): Tohle…
388 fotografií