Režisér Tří oříšků pro Popelku a mnoha dalších pohádek a filmových komedií je z toho krajně nešťastný. „Nevidím na televizi, ani pořádně na to, co jím. Když se mi povede něco horko těžko napsat, tak to potom stejně nepřečtu. Je to k zešílení,“ přiznal Blesku.

Makulární degenerace, jak se nemoc jmenuje, ho úplně paralyzovala. „A to jsem chtěl ještě natočit film a napsat k němu scénář. Mám to v hlavě...“ posteskl si nešťastný Vorlíček.

Onemocnění, při němž dochází k rozpadu sítnice, je bohužel neléčitelné. Nejde operovat, brýle nepomohou. Pokud má člověk štěstí, lze postup vady jen zpomalit.

„Tak rád bych ještě natočil film, zaobírám se takovým nápadem z let šedesátých. Ten ovšem vznikl, když ty moje oči ještě viděly...“ povzdechl si režisér, který jde tak ve smutných šlépějích svého slavnějšího kolegy, oscarového režiséra Miloše Formana.

Ten kvůli makulární degeneraci také skončil s režírováním. „Uprostřed oka mám černej flek. Takže když se na vás dívám, tak tam, kde máte hlavu, je velkej černej flek,“ vysvětloval kdysi Blesku Forman, proč už nemůže pracovat.

Stejně tak Vorlíček si na svůj trpký osud stěžuje. „Je to prostě se mnou špatný. Proto říkám – jsem zdravý, ale taky trochu nemocný. Mám štěstí, že mám dvě dcery, které se o mě svědomitě starají, všechno mi doma udělají a vše za mě vyřídí. Dokonce mi i vaří a střídají se v péči o mne,“ pěje ódy na své dcery. „Nemají to se mnou jednoduchý – a ještě to se mnou jednoduchý mít nebudou...“ dodává trpce.

Makulární degenerace

Při tomto závažném očním onemocnění dochází ke ztrátě centrálního vidění a v některých případech až k praktické ztrátě zraku. Makulární degenerace se projevuje hlavně u seniorů, přičemž dochází k postižení tzv. žluté skvrny – centrální části oční sítnice.

Nejprve postihuje jen jedno oko, v druhém se projeví až během několika dalších let. V místě, kde zdravý člověk při přímém vidění běžně spatřuje obraz, nemocní vidí tmavou skvrnu, přičemž mají zachované periferní vidění.

VIDEO: Václav Vorlíček o své biografii: Vzpomíná, jak ho zlobil Menšík!

Video
délka: 02:47

Václav Vorlíček o své biografii: Vzpomíná, jak ho zlobil Menšík! David Turek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
33 fotografií