S královnou Ostravy, jak se Věře Špinarové (†65) přezdívalo, se v sobotu přišli rozloučit další patrioti, Jaromír Nohavica (63), Marie Rottrová (75) a Heidi Janků (54).

Věnce poslali prezident Miloš Zeman, Petr Janda za celý Olympic, Marta Kubišová (74), Petra Janů (64) či Marika Gombitová (60). Ti všichni se s Věrou příliš nepřátelili, ale jako kolegové ji obdivovali.

Video
délka: 00:40.08

Pohřeb Věry Špinarové (†65): Tisíce lidí, dlouhé fronty a truchlící dav! David Turek

A svůj obdiv k »největšímu českému hlasu« nikdy netajil ani Karel Gott (77). Když k jeho 60. narozeninám ve Sportovní hale jako gratulaci zazpívala jeho slavného Paganiniho, byl v sedmém nebi.

VIDEO: Hit Paganini jako duet v podání Gotta a Špinarové

Video
délka: 01:18.65

Věra Špinarová a Karel Gott - Paganini (2000) Youtube

Proč ale největší český zpěvák o ctěné kolegyni od jejího kolapsu mlčel? Tomu nikdo nerozuměl... Bojuje se zdravím, neúčast na pohřbu v 380 km vzdálené Ostravě se dá pochopit. Že ale neležel u rakve ani věnec od něj, že nevydal ani větičku k jejímu odchodu... Proč, mistře?

Fotogalerie: Poslední rozloučení s legendární zpěvačkou…
198 fotografií

„Víte, já ani nevím, zda se pan Gott nějak ozval. Je toho tolik...,“ nechtěl si stěžovat syn Adam. Prohlášení nakonec z Gotta vypáčil až Blesk, když se začal dotazovat, zda Slavík vůbec smrt Špinarové zaregistroval. Večer nám pak v redakční poště přistál fantastický hold od něj pro Věru!

Odchod Věry Špinarové mě velmi zasáhl, byla to výjimečná zpěvačka, tygřice z Ostravy, která měla v sobě něco, co žádná škola nenaučí. Z její obrovské energie a hlasu mě často, v dobrém slova smyslu, až mrazilo. Každý den na ni v tichosti, s úctou vzpomínám. Že jsem se nezúčastnil pohřbu neznamená, že jsem k ní neměl vztah. Právě naopak. Přiznám se ale, že nerad chodím na pohřební loučení s lidmi, na které si chci uchovat jen hezké vzpomínky, a ne ty smuteční.“

Další omluvenky

  • Petr Janda zpíval v den pohřbu ve Slovenských Michalovcích.
  • Hana Zagorová, ostravská rodačka a přítelkyně Věry, měla den před pohřbem koncert v Karlových Varech a den po pohřbu ji čekalo další vystoupení koncertní šňůry.
  • Petra Janů odlétá na Kubu. Balí si kufry a v nahrávacím studiu před odletem musí nazpívat poslední písničky.

VIDEO: Poslední rozloučení s Věrou Špinarovou

Video
délka: 00:27.98

Poslední rozloučení s Věrou Špinarovou Karel Janeček

Video
délka: 00:33.74

S Věrou Špinarovou se přišly rozloučit tisíce lidí. David Turek

Kdo naopak dorazil?

Marii Rottrovou smutná zpráva o smrti kamarádky Věry zasáhla na dovolené v Mexiku. „Prožila jsem děsivý týden, strašně tím trpím. Věrka byla strašně blízký člověk, přitom jsem netušila, že je takhle moc nemocná. Dokonale na ni sedí slova z písničky Arethy Franklin Natural Woman, kterou nám teď hráli,“ řekla Blesku, když skončil obřad.

První zpěvaččin manžel Ivo Pavlík (83), současný muž Heidi Janků, přijel také do Ostravy. Chtěl být rodině nablízku. Na poslední rozloučení si ale netroufl. „Táta je v Ostravě, ale nebrali jsme ho sem. Je mu skoro čtyřiaosmdesát, měli jsme strach o jeho zdraví,“ vysvětlil syn Adam. Jak moc vše prožívala Adamova »macecha« a Věřina ohromná kamarádka Heidi Janků, konečně potvrzoval pouhý pohled do její ztrhané tváře. Po celý čas působila dojmem, že je na pokraji kolapsu a nikdo jí nesměl položit jediný dotaz...

Rozloučit se přijel i zpěvák Petr Bende (39), který se se Špinarovou seznámil v roce 1996. „Bylo to na Zlíntalentu. Plácla mě tam tenkrát po zadku a to byl počátek obrovského přátelství. Velkými kamarády jsme se stali i s jejím synem Adamem, proto mu moje žena teď pomáhala s organizací pohřbu,“ vysvětlil svoji přítomnost Bende.

VIDEO: Poslední rozloučení s Věrou Špinarovou

Video
délka: 00:23.78

Stovky lidí čekaly před smuteční síní ve Slezské Ostravě už dlouho před jejím otevřením. Karel Janeček

 

Video
délka: 00:22.46

Tisíce lidí se přišly rozloučit s Věrou Špinarovou. Karel Janeček

 

Video
délka: 00:40.08

Pohřeb Věry Špinarové (†65): Tisíce lidí, dlouhé fronty a truchlící dav! David Turek

VŠE O VĚŘE ŠPINAROVÉ NA BLESK.CZ ČTĚTE ZDE>>

 

Fotogalerie
184 fotografií